Представники Платформи сталого розвитку вугільних міст Донецької області стали офіційними членами Координаційного центру з питань трансформації вугільних регіонів (КЦ). Перше засідання КЦ відбулося 8 жовтня. У ньому взяли участь делеговані члени Платформи – міські голови Вугледару, Мирнограду та голова Торецької військово-цивільної адміністрації.
Чому залученість представників шахтарських міст важлива?
Екодія вітає таке рішення уряду. Справедлива трансформація вугільних регіонів неможлива без залучення від самого початку представників муніципалітетів. Тепер з’явилась імовірність, що влада почує рекомендації безпосередніх представників шахтарських міст про те, як має здійснюватися поступова відмова від використання вугілля.
Що таке Координаційний центр з питань трансформації вугільних регіонів?
Кабмін створив Координаційний центр з питань трансформації вугільних регіонів України у травні 2020 року. До нього входять профільні урядовці, голови обласних державних адміністрацій, народні депутати, представники вугледобувних підприємств, профспілок, асоціацій органів місцевого самоврядування. Зокрема, члени КЦ мають проаналізувати реальний стан економіки та соціального забезпечення у шахтарських містах і запропонувати варіанти нових напрямів для розвитку місцевої економіки та створення робочих місць.
Що відбулось на першому засіданні КЦ?
На першому засідання 8 жовтня очільники Міністерства енергетики та Міністерства розвитку громад та територій презентували проєкти Концепції реформування вугільної галузі та національної програми трансформації вугільних регіонів України до 2027 року. Згідно з ними, до 2027 року планують зменшити видобуток вугілля на державних шахтах на 25% та створити 40 000 робочих місць в інших галузях. Фінансувати трансформаційні заходи уряд планує з державного бюджету (включаючи окремий напрямок фінансування в межах 50% коштів Державного фонду регіонального розвитку), місцевих бюджетів та за рахунок коштів програм міжнародної технічної допомоги та міжнародних фінансових організацій.
“Офіційне включення представників Платформи сталого розвитку вугільних міст Донецької області до Координаційного центру дає можливість голосу шахтарського регіону прозвучати у владних коридорах Києва. Процеси енергетичної трансформації, що розпочалися в останні кілька років, є безпрецедентними для України та визначать розвиток шахтарських територій на десятиліття вперед.
Будь-які програми реформування та трансформації повинні включати інтереси вугільних міст та бути справедливими щодо їхнього населення. Попереду ще багато роботи”, – коментує Костянтин Криницький, керівник відділу енергетики ГО Екодія.
Нагадуємо, що 21 травня 2019 року представники органів місцевої влади та громадянського суспільства Вугледару, Добропілля, Мирнограду, Новогродівки, Покровська та Селидового уклали Меморандум про партнерство і створили Платформу сталого розвитку вугільних міст Донецької області. В березні 2020 року до ініціативи долучився Торецьк.
Діяльність Платформи підтримується громадськими організаціями Екодія, Луганський обласний правозахисний центр “Альтернатива” та Germanwatch в рамках проекту “Нова енергія – нові можливості для сталого розвитку Донбасу”.
Контакти для додаткової інформації:
Валентин, 066 545 14 88
Фото: Niels Ackermann/Lundi13