Сьогодні, 21 травня, у Покровську представники шахтарських міст Донецької області уклали Меморандум про партнерство і створення Платформи сталого розвитку вугільних міст. Документ підписали керівники місцевої влади та громадських організацій Добропілля, Мирнограду, Новогродівки, Покровська, а також Торгово-промислової палати Донецької області. Очікується, що найближчим часом до Меморандуму офіційно приєднаються представники міст Вугледар та Селидове. (Станом на початок 2020 року усі шість міст, як і очікувалося, підписали Меморандум).
Таке об’єднання сприятиме спільній боротьбі задля реалізації принципів сталого розвитку; зміцнення партнерства в рамках соціально-економічного розвитку населених пунктів; трансформації іміджу територій; скорочення викидів парникових газів та підвищенні рівня добробуту населення шляхом:
- стимулювання розвитку інноваційних підприємств;
- диверсифікації економіки;
- впровадження передових енергоефективних технологій;
- подальшого розвитку соціальних програм для підтримки тих, хто опинився в скрутному становищі через структурні зміни;
- підвищення рівня екологічної безпеки;
- удосконалення процесу управління інфраструктурою населених пунктів;
- впровадження соціальних інновацій;
Перед вугільними містами Донецької області стоять спільні виклики. Собівартість видобутку вугілля в Україні значно перевищує ринкову ціну. Держава щорічно покриває різницю, але мільярдні дотації на видобувну промисловість виснажують бюджет.
Крім цього, шахтарські міста суттєво залежать від вугільної промисловості. Оскільки уряд планує ліквідувати неприбуткові вугледобувні підприємства, незабаром постануть проблеми працевлаштування та перекваліфікації звільнених працівників. Тому особливої уваги потребує соціальний захист шахтарів та їхніх родин, а також зниження невдоволеності в шахтарських містечках.
Видобуток вугілля погіршує екологічну ситуацію в регіоні. Високий вміст пилу у повітрі через близьке розташування териконів завдає шкоди здоров’ю місцевого населення, а потенційне затоплення шахт несе ризик забруднення підземних та наземних вод.
“В Україні вже відбувається енергетичний перехід. Інвестиції в стару вугільну економіку – на противагу глобальним тенденціям – можуть зашкодити середньо та довгостроковим перспективам розвитку Донбасу, адже в такому разі він не зможе конкурувати з більш інноваційними регіонами Європи та світу.
Наразі молоді спеціалісти майже не мають альтернатив роботі на шахтах, тому вимушені виїжджати в інші регіони України або за кордон. Це можна змінити, розвиваючи енергоефективність та відновлювані джерела енергії”, – говорить Новогродівський міський голова Людмила Білецька.
“Трансформація місцевої економіки повинна мати комплексний підхід, направлений на еколого-економічне зростання для збалансованого розвитку, в тому числі реновацію територій закритих шахт за рахунок створення нових продуктивних та енергоефективних виробництв.
На рівні міста ми вважаємо цікавим проект зі створення кооперативів для встановлення сонячних панелей з метою особистого забезпечення електроенергією та на продаж, що впливатиме на збільшення частки зеленої енергетики”, – зазначає Мирноградський міський голова Олександр Брикалов.
“Вперше в історії незалежної України шахтарські міста об’єднують зусилля задля вирішення наявних викликів. Справедливі структурні перетворення вугільних регіонів неможливі без співпраці на місцевому рівні та донесення інтересів усіх зацікавлених сторін до національної влади. Створення даної Платформи – це дійсно безпрецедентна подія, яка закладає фундамент майбутньому енергетичному переходу”, – додає експерт Екодії Костянтин Криницький.
Повний текст Меморандуму доступний за посиланням.
Підписантами Меморандуму стали:
Андрій Аксьонов, міський голова міста Добропілля
Олександр Брикалов, міський голова міста Мирноград
Людмила Білецька, міський голова міста Новогродівка
Руслан Требушкін, міський голова міста Покровськ
Алла Каліберда, віце-президент Донецької Торгово-промислової палати (м. Краматорськ)
Володимир Орос, голова ГО «Добропільський центр молоді «ДОБРО»
Антон Кухлєв, голова ГО «Платформа ініціатив «МУВ» (м. Новогродівка)
Контактна інформація для ЗМІ у Києві:
Валентин Пугачов: +38 066 545 14 88, v.pugachov@ecoact.org.ua
Контактна інформація для ЗМІ на місці (м. Покровськ):
Шиленко Денис +38 050 904 7960
Ступак Гліб +38 067 860 2425