Громади трьох сіл Вінницької області подали офіційні скарги до Світового банку та Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), в яких стверджують, що діяльність компанії з виробництва курятини «Миронівський хлібопродукт» (MХП) призвела до забруднення навколишнього середовища та загрожує здоров’ю людей, в той час як сама компанія не розкриває цю інформацію.
За допомогою громадських організацій ГО Екодія, мережі «Бенквоч» та спілки адвокатів «Рада підзвітності», місцеві мешканці сьогодні, 5 червня, звернулись до радника з дотримання вимог Міжнародної фінансової корпорації (Омбудсмена МФК – CAO) та Механізму подання скарг по проектах (МПСП) ЄБРР, щоб знайти вирішення проблеми [1].
В скарзі зазначено, що з початку діяльності МХП на Вінниччині у 2010 році місцеві жителі потерпають від постійного смороду і пилу від численних виробничих потужностей, а зберігання курячого посліду просто неба на сусідніх полях робить життя місцевих громад нестерпним. Діяльність МХП також призвела до суттєвого збільшення руху вантажівок через села, вібрація від яких руйнує прилеглі будинки, а вага розбиває дороги. Ризик забруднення повітря, води та ґрунту не було вивчено належним чином, говориться в скарзі.
Омбудсмен з питань відповідності та Механізм подання скарг по проектах мають розглянути скарги від людей, що постраждали від інвестицій міжнародних банків. У їхніх повноваженнях ініціювати діалог між клієнтами банку та громадами, що постраждали від їх діяльності.
«МХП прагне стати найбільшим експортером курячого м’яса до Європи, але є проблеми з дотриманням європейських та міжнародних стандартів. Ми сподіваємось, що банки сприятимуть, щоб компанія сіла за стіл переговорів для вирішення проблем громад та надасть інформацію, аби люди могли приймати свідоме рішення, як використовувати свої землі» – заявила Владлена Марцинкевич з мережі “Бенквоч” та ГО “Екодія” заявила.
Кейтлін Даніел, адвокат з Ради підзвітності підкреслила: «У скарзі описуються значні проблеми, але члени громад все сподіваються, що їх ще можна вирішити. MХП декларує у публічному просторі та у спілкуванні зі своїми міжнародними кредиторами прагнення дотримуватись принципів соціальної та екологічної стійкості. Ця скарга дає чітку можливість продемонструвати це прагнення через добросовісне залучення у діалог».
Анна Даниляк, ГО Екодія: «Успішне вирішення цих проблемних питань шляхом переговорів дасть змогу розвинути свої навички місцевим учасникам та створити якісно нову модель залучення громадськості до процесів прийняття рішень для інклюзивного сільського розвитку. Воно базується на прозорості та інформативності дискусій щодо переваг та негативних наслідків від промислового сільського господарства в Україні».
Нагадаємо, що з 2003 року МХП отримав 9 позик від МФК та ЄБРР на загальну суму понад 0,5 мільярда євро на розширення операцій на родючих землях центральної України, що зробило його найбільшим експортером курятини в країні [2].
5 червня 2018 Прага, Київ, Сан-Франциско
Для отримання додаткової інформації, контакти наших експертів:
Анна Даниляк, експертка з екологізації сільського господарства ГО Центр екологічних ініціатив “Екодія”
Електронна пошта: danyliak@ecoact.org.ua
Владлена Марцинкевич, координаторка Бенквоч/”Екодія”
Електронна пошта: vladlena@bankwatch.org
Мобільний: +38066 7312657
Кейтлін Деніел, адвокат ГО Рада підзвітності (Accountability Counsel)
Електронна пошта: caitlin@accountabilitycounsel.org
Примітки
[1] Скарги доступні на сайті (англ): Скарга до радника з дотримання вимог Міжнародної фінансової корпорації (Омбудсмена МФК – CAO)
Скарга відповідно Механізму подання скарг по проектах (МПСП) ЄБРР
[2] Для отримання додаткової інформації про операції MХП в Україні дивіться тут, сторінка (англ) мережі НУО у центральній та східній Європі “Бенквоч” і Aсcountability Counsel