Наприкінці вересня Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) зібралося у Відні на свою 66 Генеральну конференцію, де обговорюватиме в тому числі дії росії щодо українських атомних станцій. Зокрема, там мають виступити представники обох країн. Зустріч «привітали» й активісти — українська ГО SaveDnipro із партнерами організувала акцію під стінами МАГАТЕ. Під звуки сирени росія посипала країни ЄС «ядерним попелом», а згодом активісти зачитували хронологію актів ядерного тероризму, здійснених росією в Україні. Адже будь-яка з цих подій могла закінчитися фатально не лише для України, а й для всієї Європи.
МАГАТЕ — організація, що просуває мирне використання ядерних технологій. На початку конференції Генеральний директор МАГАТЕ Рафаело Ґроссі також зазначив, що «Ми знані як наглядачі у ядерній галузі і ми сприймаємо цю місію серйозно». Та коли атомні станції стали мішенню у війні, вона виявилася неспроможною виконати свою головну функцію. Ба більше, росія залишається членкинею МАГАТЕ, її громадяни займають в організації управлінські посади, а сама агенція досі не гребує проводити спільні проєкти з країною-терористкою.
Тож своєю акцією громадянське суспільство вимагає обмежити участь росії в МАГАТЕ, адже країна неодноразово порушувала основоположні принципи організації.
Такі ж вимоги висунула й Екодія спільно з понад пів сотнею українських та міжнародних організацій. Ми направили до МАГАТЕ звернення, де закликали усунути росіян від управлінських посад, призупинити членство рф та виключити її з Ради керуючих. Крім того, ми також вимагаємо призупинити будь-яке науково-технічне чи інше співробітництво агенції з рф та російськими компаніями «Росатом» та АТ «Росенергоатом». Адже попри своє зобов’язання дотримуватися винятково мирного застосування атому, ці корпорації брали активну участь у ядерному тероризмі рф, а їхні представники знаходилися на території окупованих українських атомних станцій.
«Я повторю те, що сказала Анна Москва, міністерка клімату та довкілля Польщі. Зважаючи на те, що росія своїми діями порушує основні принципи атомної безпеки, потрібно зупинити їх та виключити з МАГАТЕ. І додам, якщо МАГАТЕ не може забезпечити безпеки українських АЕС під час російської війни проти України, то, очевидно, вони просувають небезпечні для людства технології. Відтак постає питання цілей існування агентства», — коментує Вікторія-Анна Олійник, фахівчиня з екологізації інвестицій ГО Екодія.
Від захоплення Чорнобильської АЕС на початку вторгнення, до обстрілів інших атомних станцій та намагань відключити від української енергосистеми тимчасово окуповану Запорізьку АЕС — це неприкритий ядерний тероризм та порушення десятків міжнародних домовленостей. Ці дії ставлять під загрозу не лише Україну, а й увесь світ, тому потребують різкої та чіткої відсічі від усієї світової спільноти.
Та нинішня слабкість та бездіяльність міжнародних органів, які мали би гарантувати світові ядерну безпеку, вкотре показує, як ризиковано покладатися на настільки небезпечні технології. І в мирному майбутньому України не має бути місця не лише росії, а й атомній енергетиці.