Відкрите звернення громадських організацій України, міжнародних організацій та наукової спільноти до держав-членів Міжнародного агентства з атомної енергії, делегатів 66-ї Генеральної конференції МАГАТЕ, Ради керуючих та виконавчого органу МАГАТЕ
З перших днів повномасштабного вторгнення росії на суверенну територію держави Україна російські військові системно вчиняють дії навколо українських АЕС, які буквально є проявами ядерного тероризму, таким чином шантажуючи весь цивілізований світ, створюючи ризик ядерної катастрофи, яка може загрожувати життю й здоров’ю цивільного населення, довкіллю України та мати згубні довготривалі наслідки для всіх країн Європи та світу.
Хронологія актів ядерного тероризму російських військ на території України:
- З 24 лютого 36 днів Чорнобильська АЕС перебувала в окупації російської армії. У березні ЧАЕС протягом декількох днів була повністю знеструмлена через дії російських військових, внаслідок чого системи охолодження опинилися під загрозою відімкнення.
- 4 березня 2022 року російські війська захопили та окупували Запорізьку АЕС і місто Енергодар, разом з цивільними та персоналом станції, які з того часу є заручниками російських військових.
- 6 квітня три російські крилаті ракети, що пролетіли критично низько, могли поцілити в ядерний реактор Південноукраїнської АЕС. 25 квітня 2022 року зафіксовано проліт двох російських ракет над ядерними об’єктами Хмельницької АЕС. Наступного дня дві крилаті ракети пролетіли на малій висоті над майданчиком Запорізької АЕС. 5 червня російська ракета пролетіла критично низько над Південноукраїнською АЕС.
- 29 червня був до смерті закатований працівник Запорізької АЕС Андрій Гончарук, який відмовився на вимогу окупаційних військ осушувати охолоджувальні басейни на Запорізькій АЕС.
- 5, 7, 11 серпня 2022 року російські військові обстріляли Запорізьку АЕС, що призвело до пошкодження азотно-кисневої станції, об’єднаного допоміжного корпусу ЗАЕС, ліній передачі 330 кВ «ЗАЕС – Запорізька ТЕС» і 750 кВ «ЗАЕС – підстанція «Каховська», а також пошкодження системи радіаційного моніторингу навколо майданчика станційного сухого сховища відпрацьованого ядерного палива.
- 25 серпня тимчасово окупована Запорізька АЕС в Енергодарі внаслідок блекауту була вперше в історії відключена від енергосистеми України через обстріли російських військових.
- 1 вересня російські військові інтенсивними обстрілами м. Енергодар створювали загрозу життю та здоров’ю інспекторів місії МАГАТЕ до ЗАЕС.
- Обстріли та від’єднання Запорізької АЕС від ОЕС України продовжувалися протягом вересня.
- Вночі 19 вересня російська армія здійснила ракетний обстріл промислової зони Південноукраїнської атомної електростанції. Потужний вибух стався всього за 300 м від реакторів ПАЕС.
Також варто зазначити, що від початку окупації Запорізької АЕС представники Державної корпорації з атомної енергії “Росатом” і АТ “Концерн Росенергоатом” незаконно перебувають на станції та беруть участь у здійсненні заходів, спрямованих на відключення ЗАЕС від енергосистеми України.
Такими діями російська федерація порушує норми міжнародного атомного права, вимоги ядерної та радіаційної безпеки, зокрема Міжнародну конвенцію про боротьбу з актами ядерного тероризму, Конвенцію про фізичний захист ядерного матеріалу та ядерних установок зі змінами згідно з Поправкою до Конвенції, Міжнародну конвенцію про боротьбу із захопленням заручників, і повністю ігнорує виконання резолюції Ради керуючих МАГАТЕ GOV/2022/17 від 3 березня 2022 року «Наслідки ситуації в Україні для безпеки, фізичного захисту та гарантій».
Зазначені факти свідчать про недотримання росією норм міжнародного права, міжнародних конвенцій, законів і звичаїв війни. Як наслідок невиконання російською армією будь-яких резолюцій Ради керуючих МАГАТЕ, подальше вільне право росії у структурі Ради керуючих МАГАТЕ та її виконавчих органах ставить під сумнів можливість забезпечення основних функцій Статуту МАГАТЕ, а саме: сприяти мирному використанню ядерної енергії та перешкоджати її використанню в будь-яких військових цілях. Також ситуація показує, що Статут МАГАТЕ потребує оновлення, а саме: передбачення дій на випадок агресії однієї країни-учасниці проти іншої.
Цим листом ми закликаємо представників держав-членів Міжнародного агентства з атомної енергії, делегатів 66-ї Генеральної конференції МАГАТЕ, Раду керуючих і виконавчий орган МАГАТЕ вжити такі заходи:
- Виключити рф з Ради керуючих МАГАТЕ. Сприяти необранню до складу Ради керуючих МАГАТЕ на 2023 рік і подальші роки, допоки триває будь-яка збройна агресія росії на території суверенної України.
- Призупинити права росії як члена МАГАТЕ: можливість брати участь у програмах технічної співпраці, науково-технічного обміну й міжнародних дослідницьких проєктах, що проводяться під егідою Агентства, допомоги, надаваної Агентством, повернення матеріалів й устаткування, що були надані росії в користування тощо.
- Усунути російських громадян від виконання обов’язків у виконавчому органі МАГАТЕ.
- Призупинити будь-яке поточне технічне співробітництво, науково-технологічний обмін між Агентством та Державною корпорацією з атомної енергії «Росатом» та АТ «Росенергоатом»
Організації-підписанти за списком:
ГО “SaveDnipro” / “SaveEcoBot”
ГО “Центр екологічних ініціатив “Екодія”
Foundation International Centre for Ukrainian Victory
ГО “Центр протидії корупції”
ГО «Мережа захисту національних інтересів «АНТС»
ГО “Хмельницький енергетичний кластер”
ГО “Екоклуб”
МБО “Екологія – Право – Людина”
ГО “ДІКСІ ГРУП”
ГО «Асоціація відкритих даних»
ТОВ «Ю-Контрол»
ГО УЕК “Зелена Хвиля”
ГО “Екоґвалт”
ГО Національний екологічний центр України
NGO Stockholm Tactical Fundraising Ukraine
ГО “Екопарк Осокорки”
NGO Nordic Ukraine Forum
Коаліція ГО та муніципалітетів “Енергетичний перехід” (8 організацій) / Energy Transition Coalition
ГО “Офіс довкілля”
Асоціація “підприємств промислової автоматизації України”
Clarity Project
МБО Інформаційний центр «Зелене досьє»/
ICO Information Center “Green Dossier”
Razom We Stand NGO
ГО Платформа Громадський контроль
«EcoUA» NGO
ГО «Дзиґа»
ГО ” Разом”
ГО Планета Водогін
ГО «Еко Група-Разом»
ГО «Ти потрібен Україні»
ГОІ «Терра надії»
БО «Рух за духовне та національне відродження Донбасу «Пліч-о-пліч»»
ГО «Країна вільної громади»
МРГОІ «Сфера милосердя»
ГО «Спільнота біженців зі Сходу України»
ГО «Україна. Час єднатися»
ГО «Альянс НОВИХ Мелітопольців»
ГО «Ресурсний Центр «Добродар»»
ГО «Центр реформ, демократії та права»
ГО «Переселенці Донбасу на Сумщині»
ГО «На добро»
ГО «Єднання та взаємодія»
ГО «Центр підтримки громади»
ГО «Свої люди»
ГО «Спілка учасників АТО Боярки»
ГО «Луганська обласна громадська правозахисна жіноча організація «Чайка»»
ГО «Майбутнє без меж»
ГО «Об’єднання переселенців «Квітень»»
ГО «Моє Закарпаття»
БО «БФ «Відродження та єдність»»
ГО «Ліга Дніпро»
ГО “Черкаська інформаційна агенція 18000”
ГО “Дунайсько-Карпатська Програма” (Львів, Україна)