Розвиток агропромисловості в Україні не повинен ставити під сумнів існування сільського населення, якість життя та довкілля. Про це повідомила під час свого виступу на міжнародній конференції, присвяченій Деклараціїї ООН про права селян, експертка ГО “Екодія” Анна Даниляк.
“Сьогодні в Україні склалася ситуація, коли сільська місцевість розглядається переважно як виробнича база продовольчої продукції та розвитку промисловості. Більшість державних політик підтримують та надають рівні можливості малим виробникам лише на папері, а насправді, спрямовані на те, щоб нарощувати потужності для ще більшого, оптимізованого і дешевого виробництва”, – зазначила експертка.
За словами Анни Даниляк, в існуючих умовах вкрай важливим є дотримання одного з ключових прав селян зазначених в Декларації ООН – колективного права сільських спільнот на доступ, ефективне використання та управління місцевими ресурсами.
“Ми спостерігаємо, як місцеві громади стають заручниками ситуації – платять якістю життя задля задоволення промислових потреб великих аграрних підприємств, молодь без можливості до самореалізації мігрує у міста. Село поставлене перед вибором: або збереження довкілля, або забезпечення (швидкої і так само короткострокової) економічної вигоди”, – зазначила Анна Даниляк.
Конкретні приклади нехтування колективних прав сільських спільнот навела на конференції активістка та представниця громади села Шульгівка, що на Дніпропетровщині, Вікторія Льовкіна.
“Наші односельчани кожного дня відчувають сморід промислового тваринницького комплексу, що систематично порушує санітарні норми та екологічне законодавство, але справно платить мізерні штрафи, аби і далі збагачувалися його власники за рахунок збитків, що завдаються здоров’ю мешканців Шульгівки”, – зазначила Вікторія Льовкіна. Проте, за її словами, місцева громада і надалі планує продовжувати боротьбу за свої права на чисте довкілля.
Катерина Онопрієнко з села Мошни, що на Черкащині, розказала про свій досвід боротьби з можливим будівництвом нових потужностей “Миронівського хлібопродукту” поблизу цього селища та перемогу громади у цій боротьбі. За її словами, досягти позитивних змін вдалося завдяки згуртованості та активності місцевої громади.
Нагадаємо, Екодія спільно з дружніми неурядовими організаціями в лютому цього року звернулась до Уряду з вимогою підтримати Декларацію ООН про права селян та людей, які працюють у сільській місцевості. В документі чітко зазначені права селян на землю, насіння та біорізноманіття, право на продовольчий суверенітет та гідний дохід.
Сьогодні необхідна зміна парадигми того, як держава бачить село, людей, які в ньому мешкають, та методи продовольчого виробництва. Все це має бути відображено у національній та міжнародній політиках. А Декларація ООН про права селян має стати тим документом, що відстоює інтереси та права сільського населення, а не бізнесу.
Контакти для додаткової інформації:
Анна Даниляк
Експерт з екологізації сільського господарства
тел. 067 375 7473