До 2050 року можливо досягти 100% відновлюваної енергії (ВДЕ) у виробництві електрики і тепла, а до 2070 – повністю перевести транспортний та енергетичний сектори на екологічно чисті види енергії. У довгостроковій перспективі повний перехід на ВДЕ є найбільш економічно та екологічно вигідним для України.
Про це йшлося під час онлайн-семінару “Огляд кліматичних дій та переходу до сталої енергетики в Україні”, за підсумками якого представники громадськості зробили спільну заяву до Кабінету Міністрів щодо необхідності розробки і затвердження українського Зеленого курсу.
“Сьогодні, в Україні створена рекордна заборгованість за вироблену електроенергію з ВДЕ – близько 24,8 млрд. грн станом на 1 жовтня 2020 – а графік виплат поточних платежів досі не виконується. (…) Зусиллями багатьох політиків і журналістів створюється негативний імідж сектору ВДЕ. Державними органами гальмується прийняття Україною більш амбітної цілі (національного визначеного внеску) зі скорочення викидів парникових газів в рамках Паризької угоди”, – йдеться у зверненні громадськості.
Спільну заяву підтримали провідні асоціації та спілки в сфері відновлюваної енергетики та енергоефективності, а також представники 22 громадських організацій та мереж, висловивши стурбованість відсутністю на державному рівні стратегії декарбонізації до 2050 року та поточним перебігом подій в сфері енергетичної політики.
“Ми підтримуємо цю заяву, оскільки перехід до ощадливого енергоспоживання та відновлюваних джерел енергії не лише допоможе протидіяти зміні клімату, але й сприятиме позитивним економічним та соціальним змінам для українських громад. Державна політика має всебічно сприяти використанню потенціалу ВДЕ, малої розподіленої генерації та енергоефективності для розбудови дружньої до довкілля “зеленої” економіки та місцевого розвитку в умовах децентралізації, що є запорукою сталого розвитку”, – коментує керівник енергетичного відділу Екодії Костянтин Криницький.
На заході також було представлено “Дорожню карту кліматичних цілей України до 2030 року”, розроблену Екодією у співпраці з іншими громадськими організаціями та з залученням понад 30 експертів. Документ включає кількісні індикативні цілі на 2030 рік для п’яти секторів: енергетики, будівель, транспорту, відходів і загального сектору сільського, лісового господарства та землекористування, які є одночасно амбітними та реально досяжними для України. Ця дорожня карта показує, які кроки має зробити Україна, щоб зменшити вплив на зміну клімату, одночасно розвиваючи економіку та оновлюючи інфраструктуру.
Цей документ рекомендує інтегрувати чіткі кліматичні цілі до національних планів і стратегій у всіх секторах під час їх розробки та перегляду. Участь громадськості має бути невід’ємною частиною розробки секторальних документів, що дасть можливість розбудувати в Україні дієву кліматичну політику – створити власний український Зелений курс.
Відеозапис семінару можна переглянути тут.
Завантажити документ: Спільна заява до Кабінету Міністрів щодо необхідності розробки і затвердження українського Зеленого курсу (PDF)