Тваринницький комплекс ТОВ «Агропромінвест», який займається промисловим вирощуванням норок, забруднює і забруднюватиме далі поверхневі та підземні води у селі Шульгівка на Дніпропетровщині. Це уже негативно впливає на якість води цього села. Якщо нічого не робити, шкідливий вплив лише продовжиться.
Такими є основні результати моделювання розповсюдження біогенного забруднення неподалік сіл Шульгівка та Єлизаветівка Петриківської об’єднаної територіальної громади (Дніпропетровська область).
За результатами моделювання на основі даних 2016-2018 рр., площа щорічного забруднення вод хімічними сполуками на території села Шульгівка (іони амонію, іони нітратів, іони нітритів, іони фосфатів) збільшується в середньому на 10%, тобто на 100 гектарів. Така ж динаміка очевидно збережеться у 2020.
Зокрема, можна очікувати, що площа забруднення іонами амонію території села Шульгівка у 2020 досягне 900-1000 гектарів. Це у два рази більше, ніж у 2016. При цьому, найбільша концентрація забруднюючих речовин знаходиться поблизу підприємства Агропромінвест.
Чим шкідливі ці хімічні сполуки?
Високі концентрації цих сполук є біогенним забрудненням. Це негативно впливає на водні екосистеми, спричиняє цвітіння та заболочення водойм, а споживання забрудненої води несе серйозні ризики для здоров’я людей, особливо дітей.
Щодо забруднення іншими шкідливими речовинами, то прогнози на 2020 такі:
- Забруднення іонами нітратів – на площі 400-500 гектарів,
- іонами нітритів на площі 1200-1500 гектарів
- іонами ортофосфатів – 1200-1300 гектарів
“У сільській місцевості часто відсутній державний екологічний моніторинг вод, водночас саме там відбувається масштабний вплив на поверхневі і підземні води. Цю прогалину в екологічному контролі необхідно терміново усунути.
Ми закликаємо Державну екологічну інспекцію звернути увагу на порушення екологічного законодавства підприємствами у місцевості цього дослідження. Верховну Раду та Кабінет міністрів України – пришвидшити реформу державного екологічного контролю, зокрема прийняти законопроєкт №3091 якнайшвидше, визначити повноваження для еко контролю за с/г підприємствами та врешті запровадити вимоги Нітратної директиви ЄС. Це допоможе зменшити та запобігти системному забрудненню вод та довкілля вцілому”, – коментує Анна Даниляк, експертка з екологізації сільського господарства ГО Екодія.
Моделювання проведене експертами за допомогою геоінформаційних технологій за даними громадського моніторингу вод у декількох громадах Дніпропетровської області. Моніторинг тривав протягом трьох років у співпраці громадських організацій «Шульгівська громада», «Голос природи» (м. Кам’янське) та Галузевої науково-дослідної лабораторії DNIPRO ECO LAB, ДНУЗТ ім. В.Лазаряна (м. Дніпро). Моделювання здійснене за підтримки МФ “Відродження” за фінансової підтримки Швеції і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції.
Контакти для додаткової інформації:
Валентин Пугачов, 066 545 14 88