Найбільші підприємства-забруднювачі атмосферного повітря позбулись останнього державного механізму для притягнення їх до відповідальності та стягнення штрафів. Вчора, 12 грудня, суд скасував дію наказу № 639 Мінприроди від 10 грудня 2008 року. Наказ затверджував Методику розрахунків розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
“Не наводитиму жахливих цифр про зростання захворюваності у регіонах, де зосереджені найбільші промислові підприємства. Просто констатую: Шостий апеляційний суд, скориставшись юридичною казуїстикою, вирішив, що можна труїти українців і далі”, – так коментує ситуацію міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак.
Те, що українців труять, підтверджується фактами. Як показали результати нещодавного дослідження Екодії та чеських партнерів, рівень забруднення важкими металами й іншими токсичними речовинами у промислових містах України становить загрозу для здоров’я людей. На дитячих майданчиках було виявлено високий вміст свинцю та цинку; в яйцях курей – діоксинів; у донних відкладеннях річок – кадмію та цинку. Концентрація важких металів перевищувала норму у кілька разів. Такі результати хімічного аналізу проб, зібраних у 5 промислових містах України.
“Це випадок, коли рішення суду може вплинути на здоров’я сотень тисяч українців, які кожного дня потерпають від викидів і токсичного пилу. Підприємства нехтують вимогами законодавства про охорону повітря. Забруднювач має платити за викиди, і платити повну ціну, тільки це примусить його вкладати гроші в модернізацію виробництва”, – зазначає Олена Міскун, керівниця відділу по роботі з громадами ГО «Екодія».
Ми засуджуємо безвідповідальність і цинічні дії промисловців, які використовують шпаринки в законодавствi для просування своїх інтересів. Вони повинні платити за шкідливість власного виробництва й отруйні викиди у повітря.
Адекватна робота інспекцій і штрафи повинні працювати на користь людей. Якщо бізнес має питання до затвердженої методики розрахунку розміру штрафів, це варто обговорювати з Мінекології, а не блокувати всю систему.
Контакти для коментарів:
медіа-відділ Екодії
093 287 32 99, Наталя