Громадська організація “Екодія” (Україна) разом з активістами громадської організації “Арніка” (Чеська Республіка) за підтримки експертів Хіміко-технологічного інституту в Празі (VSCHT) провели два унікальних дослідження, об’єднаних спільною темою – вплив забруднення повітря на здоров’я населення та навколишнє середовище в п’яти промислових містах України. Мета – надати об’єктивні дані про стан довкілля, привернути увагу до забруднення повітря в Україні, стимулювати уряд і міста боротися із причинами забруднення.
В рамках першого дослідження було відібрано проби піску з дитячих майданчиків і донних відкладів у Кривому Розі Дніпрі, Запоріжжі, Маріуполі та Харкові. Спеціалісти Хіміко-технологічного інституту провели аналіз проб на вміст важких металів, нафтових вуглеводнів, поліциклічних ароматичних вуглеводнів та хлорорганічних пестицидів [1]. В рамках другого дослідження було проведено аналіз на вміст діоксинів та інших стійких органічних забруднювачів в яйцях птиці (Харків, Маріуполь, Кривий Ріг) [2].
“Дослідження показало значне забруднення важкими металами і органічними забруднювачами на території досліджуваних міст. Враховуючи масштаби промислової діяльності, є висока ймовірність того, що і на інших ділянках буде подібна ситуація. Необхідно проводити регулярний моніторинг динаміки впливу промислової діяльності на ключові екологічні аспекти і впроваджувати запобіжні заходи для захисту населення, наприклад, змінити пісок на дитячих майданчиках на незабруднений”, – розповідає Марек Шир, автор дослідження.
Основні результати дослідження:
- На території Кривого Рогу, Дніпра, Запоріжжя, Маріуполя та Харкова виявлено масштабне забруднення важкими металами і нафтовими вуглеводнями, яке перевищує міжнародні рекомендовані норми у декілька разів. На окремих ділянках міст – у 10 раз. Забруднення важкими металами і ДДТ знайдено також на дитячих майданчиках [1].
- Концентрація і розповсюдженість таких важких металів, як миш’як і кадмій в пробах піску і донних відкладів, становлять ризик для місцевого населення, оскільки можуть спричиняти ракові захворювання [1].
- Концентрація діоксинів в яйцях курей і можливо інших продуктах з підсобних господарств в Маріуполі, Кривому Розі і Харкові в деяких випадках перевищує припустиму добову норму споживання для дорослих у 6 разів, а для дітей – у 12 разів. Ці продукти не рекомендовані для вживання дітьми і вагітними жінками. [2]
“Україна взяла на себе зобов’язання, імплементувати Директиву ЄС з інтегрованого запобігання і контролю промислового забруднення. Одне з ключових завдань цієї Директиви, сприяти переходу промислових підприємств на найкращі доступні технології, і зменшувати свій вплив на довкілля. Результати досліджень є чітким індикатором, наскільки актуальним є це завдання для України”, – говорить Олена Міскун, керівниця відділу по роботі з громадами ГО Екодія.
Рекомендації по боротьбі із забрудненням:
- Ввести проведення подібних досліджень в регулярну практику відповідальних державних органів.
- На основі цих даних скласти і динамічно оновлювати достовірну мапу забруднення територій і територій, на яких продукти харчування можуть становити небезпеку.
- Розробити план реагування і заходів для ліквідації причин забруднення і пом’якшення його наслідків.
- Розробити рекомендації для населення в забруднених районах (з фокусом на вразливі групи населення).
- Проводити модернізацію на промислових підприємствах, використовуючи найкращі доступні технології. Зокрема вживати заходи для скорочення викидів пилу, що містить важкі метали та діоксини.
- Прискорити процес імплементації Україною Директиви ЄС з інтегрованого запобігання і контролю промислового забруднення [4].
Дані дослідження проведено в рамках співпраці громадських організацій “Арніка” (Чеська республіка), “Центр екологічних ініціатив “Екодія” (Україна), Хіміко-технологічного інституту VSCHT (Чеська Республіка) та ініціативи “Досить труїти Україну: коаліція “За чисте повітря” (Україна). Проект реалізується за фінансової підтримки програми Transition Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.
Контакти для коментарів:
медіа-відділ Екодії
093 287 32 99, Наталя
Примітки
[1] Промислова Україна. Вплив забруднення на населення та навколишнє середовище в п’яти промислових містах України (Українською)
[2] Яйця домашньої птиці вільно-вигульного типу утримання, як індикатор забруднення діоксинами на сході України (Англійською)
[3] Короткий огляд результатів обох досліджень (Українською)
[4] Директива 2010/75/ЄС ЄС з інтегрованого запобігання і контролю промислового забруднення
*ДДТ – дихлородифеніл-трихлороетану, інсектицид зовнішньої дії. Заборонений для застосування в багатьох країнах через те, що здатний накопичуватися в організмі тварин, людини.