Наприкінці жовтня Україна стала офіційною державою-членом Міжнародного фонду сільського розвитку (IFAD). Це один із найбільших інвестиційних фондів, який підтримує малих фермерів та фермерок та сільське населення, особливо молодь, жінок та внутрішньо переміщених осіб. Проєкти та програми Фонду покликані допомагати їм підвищувати виробничу спроможність і долучатися до торгівлі, а також забезпечувати дружнє до довкілля та стійке до зміни клімату середовище.
В Україні налічується близько 4 мільйонів малих фермерів та фермерок, які забезпечують 80% продовольства, зокрема молочних продуктів, овочів та фруктів. У той же час саме вони залишаються найбільш вразливими до впливу кліматичної кризи, нестачі водних ресурсів та згубних наслідків війни для ґрунтів і довкілля. А тому такі господарства особливо потребують додаткової підтримки.
Україна досі слабко підтримувала мале фермерство. Утім, до кінця року уряд та профільне міністерство має ухвалити Стратегію сільського господарства і сільського розвитку до 2030 року, яка визначить вектор подальшого руху сектору. Громадськість наполягає, що цей документ має фокусуватися на підтримці малого фермерства, розвитку сільської місцевості, а також зменшенні негативного впливу сільського господарства на довкілля.
Зокрема, важливий аспект розвитку фермерства – це адаптація його до кліматичних викликів. Поки в аграрних спільнотах вихід вбачають переважно у розвитку зрошення. Та, це лише частина рішення. Адже якщо вода закінчиться, то уся інфраструктура для зрошення буде вже непотрібна.
Для якісного пристосування галузі до нестачі води та деградації довкілля необхідний комплексний підхід. Початком такого підходу має стати оцінка вразливості сектору, яку планує запустити Міністерство аграрної політики та продовольства України. На її основі можна запланувати комплекс заходів, які допоможуть зменшити ризики. Зрештою, такі заходи також можуть отримати підтримку IFAD.
Тож сподіваємося, що вступ до IFAD стане черговим, та все ж не єдиним кроком України до подальшого розвитку малого фермерства. А підтримка Фонду спрямовуватимуться на заходи, що допоможуть фермерам та фермеркам відновлюватися, зростати та ставати більш стійкими до зовнішніх ризиків.
Дякуємо нашим партнерам проєкту «Німецько-український агрополітичний діалог» за можливість долучитися до форуму «Трансформація продовольчої системи в Україні – перспективи довгострокового сталого розвитку», а також більше дізнатися про діяльність IFAD.
Щоб дізнаватися більше про можливості для сталого розвитку фермерства приєднуйтеся до нашої спільноти у Facebook.