В Умані 24-26 квітня вперше в Україні та країнах Східної Європи, Кавказу, Центральної Азії відбулася багатостороння зустріч зі стратегічного планування сталого тваринництва. Захід був організований Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (FAO) та Глобальною програмою сталого тваринництва (GASL). У ньому взяли участь представники 12 країн регіону, в тому числі представниця Екодії Анна Даниляк.
Учасниками заходу говорили про необхідність зміни політики та підходів у діяльності тваринницької галузі на міжнародному та національному рівнях. Визнаючи важливу роль тваринництва для продовольчого забезпечення та розвитку економіки, учасники відзначали про значне навантаження на довкілля, пов’язане із інтенсифікацією та концентрацією тваринницького виробництва. За їх словами, сектори тваринництва у країнах Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії зазнають сьогодні швидких змін, проте без належного стратегічного планування, яке б враховувало різні аспекти сталого розвитку.
“Сталий розвиток галузі складається з соціального, економічного та екологічного компонентів, однак у країнах Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії часто рішення у тваринництві приймаються без врахування впливу на довкілля та сільське населення. GASL служить тим майданчиком, де сторони, що опікуються економічними, соціальними та екологічними питаннями, можуть ділитись своїм досвідом та взаємодіяти. У продовження ми очікуємо, що напрацювання цієї зустрічі спонукатимуть до діалогу та спільних дій між всіма зацікавленими сторонами, зокрема, урядами, науковцями, підприємцями, громадськістю та міжнародними донорами. Така зустріч відбулась вперше на регіональному рівні, а у червні цього року ми також очікуємо на продовження діалогу вже на 8-й Світовій зустрічі з питань сталого тваринництва, де раніше, на жаль, представники регіону не брали участь”, – зазначив Юрій Нестеров, спеціаліст з тваринництва субрегіонального офісу FAO.
“Уманська зустріч, як перша подібна для країн-учасниць, підняла багато проблемних питань щодо сталості сучасних тенденцій у тваринництві в регіоні. На майбутнє також варто зупинитись окремо на темі добробуту тварин та кращих практик у фермерстві, більше уваги надати обговоренню альтернативних систем, які є більш толерантними до тварин і зовнішнього світу”, – сказав Олександр Богачик, консультант організації Compassion in the World Farming.
Одним із результатів Першої регіональної зустрічі стала Уманська декларація, що на добровільній основі може сприяти розробці національних політик та стратегій. Декларація поруч із виконанням євроінтеграційних зобов’язань, які також стосуються реформування екологічного законодавства може забепечити основу для більш сталого розвитку тваринництва.
“Намагаючись розвивати сільськогосподарський напрямок, важливо не підмінювати поняття сталого розвитку галузі із нарощуванням потужностей та все більшою інтенсифікацією виробництва. Необхідно дотримуватись балансу інтересів громад, довкілля та підприємців, зважати на кращий світовий досвід сільськогосподарських практик, що не будуть мати значні негативні екологічні впливи, особливо через індустріалізацію сектору тваринництва. В Україні поступово впроваджується практика публічної екологічної оцінки такої діяльності, розробляються кодекси кращих практик та технологій, які покликані зменшити викиди у повітря та нітратне забруднення грунтів і води. Публічний доступ до такої інформації, якісний моніторинг та контроль зацікавлених сторін мають стати основою сталого розвитку галузі ”, – зазначила експертка з екологізації сільського господарства Екодії Анна Даниляк.
Контакти для додаткової інформації:
Анна Даниляк
Експертка з екологізації сільського господарства
тел. 044 353 78 42