9 липня неподалік села Гуньки Кременчуцького району Полтавської області місцеві помітили забруднення, сморід та мертву рибу на річці Псел. Мешканці виявили земельну ділянку, куди напередодні працівники свинокомплексу вивезли сотні тон свинячої гноївки, яку зливою вимило у яр і далі у річку Псел. В результаті, за даними голови Держпродспоживслужби Кременчуцької РВА, лише за три дні було виловлено 380 кг мертвої риби.
Щоб мінімізувати забруднення, у межах балки заклали дамбу, яка мала б запобігати потраплянню забруднюючих речовин до річки Псел. Проте, через дощі та подальший поверхневий сток з полів, утворилось місце накопичення потенційно небезпечної рідини, яка просочується у ґрунт і ґрунтові води.
Ця подія у свій жахливий спосіб підсвітила питання нітратного забруднення води та системне порушення екологічних вимог щодо поводження з добривами й відходами тваринницьких ферм. Проблема притаманна як для локального, так і для національного рівнів, та у рівній мірі зачіпає фермерські господарства, місцеві громади та державу.
Нітратне забруднення небезпечне ще й тим, що ці речовини потрапляють у ґрунтові води, а далі – в криниці та отруюють питну воду. Їх не можна визначити на смак, колір, чи запах. Найвразливішими є вагітні жінки та новонароджені. Отруєння нітратами може бути смертельно небезпечним для немовлят (виникає хвороба метгемоглобінемія, яка порушує процес перенесення кисню в організмі, що може призвести до смерті).
Після аварії громадські активісти додатково перевірили воду з місцевих криниць у межах с. Гуньки (дата: 17.08.2023). За результатами аналізів, в одній з проб концентрація нітратів становила 45 мг/дм3 при нормі 50 мг/дм3, а в інших трьох пробах зафіксовано перевищення у 3-4 рази, зокрема зафіксовано такі концентрації 64 мг/дм3, 141 мг/дм3 та 203 мг/дм3. Ці показники свідчать про системну проблему нітратного забруднення води, що є смертельно небезпечно для людей.
Вирішення проблеми забруднення довкілля нітратами має бути пріоритетом для сталого розвитку громад та агросектору України на шляху до повноправного членства у ЄС. Одним першочергових кроків у цьому є впровадження Нітратної директиви ЄС та визначення зон вразливих до накопичення нітратів та інших забруднень від сільськогосподарських джерел. Україна взяла на себе зобов’язання зробити це в рамках євроінтеграції ще у 2017 році.
Щоб надати поштовх для довгоочікуваних змін, Екодія разом з Українським кризовим медіа-центром організовує панельну дискусію на тему “Відходи тваринницьких ферм та забруднення довкілля: місцева проблема р. Псел на Полтавщині чи всієї країни?”. Мета цієї події — дати можливість зацікавленим сторонам обговорити проблему нітратного забруднення та узгодити зусилля, що необхідні для її розв’язання.
До участі в заході запрошені представники постраждалої громади, Міндовкілля, Мінагрополітики, та представники с/г бізнесу, а також фахівці Центру екологічних ініціатив “Екодія”.
Під час панельної дискусії будуть обговорені наступні питання:
- Чому сільськогосподарські відходи, зокрема від тваринництва є проблемою не лише локального, а й регіонального та національного рівнів?
- Що не так з нормативно-правовими та інституційними аспектами регулювання нітратного забруднення довкілля, та чому систематично відбуваються випадки порушення природоохоронного законодавства?
- Які дії і рішення мають бути зроблені на місцевому та державному рівнях, щоб запобігти виникненню подібних надзвичайних ситуацій у майбутньому?
Панельна дискусія відбудеться 6 вересня о 13:30 на базі Українського кризового медіа-центру. Трансляцію можна подивитись за посиланням: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=733848341804739
Контакт для медіа:
Дар’я Лазарєва, комунікаційна менеджерка, Екодія
dl@ecoact.org.ua 063-841-37-94 (Telegram, WhatsApp)