Фото © Олександр Попенко / Greenpeace
Німецький уряд виділить мільйон євро на проєкти зеленої реконструкції в Україні. Про це розповів Віцеканцлер та міністр економіки та захисту клімату Німеччини Роберт Габек на зустрічі з громадськими організаціями Екодія, Greenpeace CEE, Екоклуб та БО «Фонд “Енергетична Дія для України”».
Символічно, що розмова відбулася в амбулаторії Горенки на Київщині – будівлі, що стала прикладом подібних проєктів. Тут громадські організації нещодавно допомогли встановити тепловий насос та гібридну сонячну станцію, які допомагають будівлі забезпечувати свої енергетичні потреби більш стабільно та з меншою шкодою для довкілля.
Ця ініціатива німецького уряду важлива не лише тим, що надасть додаткові кошти на відбудову зруйнованої інфраструктури за більш сталими практиками: із дотриманням стандартів енергоефективності, сонячними панелями чи іншими технологіями відновлюваної енергетики тощо. Це ще й черговий сигнал для України, що саме такі підходи до відновлення мають бути пріоритетними і саме вони мають стати основою загальнонаціональних планів відновлення.
Саме тому на початку лютого 2023 року Екодія спільно з іншими ГО зверталася до пана Габека із листом з проханням «озеленювати» енергетичну допомогу та фокусуватися на підтримці децентралізованої енергетики – тобто проєктів зі встановлення малих об’єктів відновлюваної енергетики на місцях.
«Майбутнє української енергетики та її безпека – за децентралізованою генерацією на основі відновлюваних джерел енергії. Ми в Екодії працюємо над тим, аби українська влада пріоритезувала цей напрямок у відновленні, а міжнародні партнери підтримували ці наміри. І дуже раді, що в Німеччині почули тих, хто прагнув підтримки більш сталих проєктів. Сподіваємося, що далі таких новин ставатиме лише більше», – коментує Костянтин Криницький, керівник відділу енергетики ГО Екодія.
Мала децентралізована генерація вже зараз показує свою цінність для громад та необхідність впроваджувати її під час відновлення зруйнованих росією будівель. Так, у тій же Горенці після встановлення ВДЕ-обладнання амбулаторія змогла стабільно працювати навіть під час відключень, а зараз заощаджує до 60% енергоресурсів.
Над малими ВДЕ працюють й інші ГО. Екоклуб за підтримки Асоціації сонячної енергетики України започаткував проєкт Solar Aid For Ukraine, в рамках якого вже встановили СЕС на лікарні у Звягелі на Житомирщині і збирають кошти ще на чотири схожих проєкти. А Energy Act for Ukraine Foundation працює над кампаніями «100 сонячних шкіл» та «50 сонячних лікарень». Разом з партнерами Фонд встановив сонячну станцію з акумуляторами у ліцеї «Мрія» в Ірпені, а також працює над подібними проєктами в медичних закладах Київщини та Чернігівщини.
Та важливо, щоб такі проєкти не залишалися точковими ініціативами громадських організацій чи міжнародних партнерів, а стали пріоритетом в усіх державних програмах відновлення будівель та трансформації енергетичної інфраструктури. Адже лише стимулювання держави допоможе зробити такі проєкти масовими, будівлі – енергонезалежними, а енергосистему – стабільною та побудованою на чистих джерелах енергії, що менше шкодять довкіллю.
Контакти для додаткової інформації:
Дар’я Лазарєва, dl@ecoact.org.ua