Станом на початок тижня робоча група ГО Екодія зафіксувала вже 139 злочинів окупантів проти довкілля. Ще низка злочинів поки що некласифіковані через високу інтенсивність бойових дій.
Більша частина цих злочинів сталася на Київщині, Слобожанщині, Донеччині та Півдні України, однак постраждалими від дій окупантів є всі частини України включно із західним регіоном.
Керівниця робочої групи Екодії з фіксування екозлочинів Євгенія Засядько в інтерв’ю “Громадському радіо” зазначила:
“Злочини проти довкілля — це не лише про шкоду природі, а і про людей. Ця війна може спричинити багато смертей у майбутньому через забруднену воду. Ми фіксуємо забруднення ґрунтів і мінування наших полів. Продовольча безпека, наші родючі ґрунти, повітря також під великим ризиком через дії окупантів”.
Повне інтерв’ю можна прослухати тут
За словами експертки, Міністерство довкілля України веде перемовини про те, щоб участь росії у міжнародних угодах призупинили (наприклад, у Рамковій конвенції ООН зі зміни клімату).
Крім того, у світі вже є прецеденти, коли агресор частково компенсував збитки, завдані довкіллю. Наприклад, таке було після війни Іраку проти Кувейту. За словами Євгенії Засядько в інтерв’ю Укрінформу, для цього потрібно збирати вагому доказову базу: фото, відео, свідчення очевидців.
Повне інтерв’ю можна прочитати тут
Отож, якщо питання довкілля дійсно турбує світ, росія розплатиться і за злочини проти нього. А фіксувати ці злочини може допомогти кожен. Достатньо написати свої свідчення про це на адресу ekozlochyn@ecoact.org.ua та прикласти до листа докази. Усі вони підуть у базу Екодії та Міндовкілля з тим, щоб надалі притягати росію до відповідальності.
Контакти для додаткової інформації:
Євген Бриж, yb@ecoact.org.ua