Представники Екодії втрутилися в ситуацію з масштабним забрудненням земель птахофабрикою під Києвом. Мова йде про масовий скид трупів померлих птахів коло села Гаврилівка, що розташоване у Вишгородському районі Київської областа. На сьогодні, фактично, декілька населених пунктів — Гаврилівка та Тарасівщина опинилися в зоні екологічного лиха, коли агрокомплексом “Агромарс” (тм “Гаврилівські курчата”) було скинуто більше 75 тонн померлої птиці просто на відкритий ґрунт біля села.
Все це призвело до справедливого обурення місцевих мешканців, на допомогу яким прийшли представники Екодії. 23 листопада відбулися загальні сільські збори мешканців сіл Гаврилівка та Тарасівщина, в яких взяли участь представники Екодії.
На зборах також виступив представник “Агромарсу” Олексій Марченко, проте, на жаль, діалогу так і не вийшло. Представник “Гаврилівських курчат” у всіх проблемах звинуватив “Київобленерго”, вимкнення струму якого начебто й призвело до відключення вентиляції у птахокомплексах, і, як наслідок — масової загибелі птахів.
Проте, представник “Агромарсу” так і не дав адекватної відповіді на питання представників місцевих мешканців та Екодії, з приводу того, чому саме рештки загиблих птахів були складовані прямо посеред поля, чи можна було запобігти цій трагедії, та які дії птахофабрика планує вжити у майбутньому. Не відповів представник “Гаврилівських курчат” і на питання, в яких кількостях на сьогодні концерном споживається вода для власних потреб. Проігнорував представник агрохолдингу і звинувачення місцевих мешканців у тому, що цей випадок не поодинокий, що й до того траплялися випадки захоронення решток загиблої птиці у відкритому ґрунті поблизу сіл. Загалом, за словами Марченка, щодня на в агрокомплексі збирається та переробляється до 20 тон т.зв. “планового падежа” – решток загиблої птиці.
Не дивно, що слова представника “Агромарсу” місцеві мешканці зустріли з обуренням, дехто підхоплювався на ноги, аби голосно висловити свою незгоду зі словами представника “Гаврилівських курчат”.
Не покращив настрою місцевих мешканців і виступ представників місцевої адміністрації. Згідно з їх словами, все, що загрожує на сьогодні “Гаврилівським курчатам” – це штраф у 200 неоподатковуваних мінімумів.
Дивною була і поява на зборах мера Бучі Анатолія Федорука, який виступає фігурантом багатьох гучних земельних скандалів у своєму місті і що виступив з промовою, яка виглядала скоріше як піар-виступ на захист “Агромарсу”.
У своєму виступі координатор по роботі з місцевими громадами Екодії Тамара Харчилава зазначила:
“Рештки мертвих курей згідно з українським законодавством мають зберігатися на спеціальних майданчиках, облаштованих для запобігання потрапляння решток у ґрунт та водні об’єкти. В той же час, ТОВ “Комплекс “Агромарс” (ТМ “Гаврилівські курчата”) вже неодноразово розміщав рештки курей просто серед неба на полях, зокрема, і восени цього року, не зважаючи на те, що подібні ситуації несуть великі загрози для санітарно-епідеміологічного благополуччя тисяч мешканців, які проживають в цьому районі. На жаль, на зустрічі представника цієї компанії Олексія Марченка з мешканцями с. Гаврилівка, я так і не почула гарантій від представника комплексу, що в майбутньому ситуація не повториться.”
За результатами зборів, місцевими мешканцями було прийнято рішення створити робочу групу, яка вивчить ситуацію і буде рекомендувати, які вжити у подальшому дії. Судячи з того, як налаштовані чиновники та підприємство «Агромарс», є певні сумніви щодо швидкої реакції на численні звернення мешканців щодо притягнення винних до відповідальності та недопущення псування родючих земель в подальшому. Вочевидь, селянам необхідно буде проявити достатньо рішучості, аби довести цю справу до логічного завершення. Утім ситуація вийшла на такий рівень, що замовчати чергове екологічне лихо вже не вийде — цього не допустять ні місцеві мешканці, ні екологи.
Контакти для додаткової інформації:
Тамара Харчилава
Координатор по роботі з місцевими громадами
тел. 068 515 3380