Поки світ стоїть на порозі кліматичної кризи, представники атомної галузі намагаються просунути її як одне з рішень. Однак світова громадськість закликає відмовитися від підтримки брудної, дорогої та небезпечної галузі та сфокусуватися на розвитку чистішої та безпечнішої відновлюваної енергетики. Адже лише вона здатна реально допомогти у боротьбі із кліматичною кризою.
Переклад заяви, яку підтримала й Екодія, читайте нижче. Список організацій-підписанток шукайте тут.
В останньому звіті Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату (МГЕЗК) наголошується на зростанні кліматичної кризи та енергетичних проблем, з якими стикається людство.
Нам потрібен терміновий глобальний перехід до чистої та відновлюваної енергії, а національні уряди повинні активно сприяти переходу від викопного палива та ядерної енергії до відновлюваної енергії та керувати цим переходом.
Процес глобального переходу до чистої, безпечної, нешкідливої для природи відновлюваної енергії вже відбувається, створюючи робочі місця й нові можливості. Розвиток на основі принципів екологічної та соціальної справедливості, рівності, різноманітності, стійкості, дотримання прав та інтересів громад і довкілля забезпечить наявність кваліфікованих і сталих робочих місць, провадження економічної діяльності й надійний доступ до електроенергії по всьому світу.
Кожен вкладений в ядерну енергетику долар тільки поглиблює кліматичну кризу, забираючи інвестиції від технологій відновлюваної енергії. У дедалі теплішому світі атомні електростанції стають все більш небезпечними й ненадійними, вони все частіше зупиняються та нездатні працювати безпечно за змінених кліматичних умов.
Починаючи проблемами з випробуванням ядерної зброї й закінчуючи негараздами з радіоактивними відходами, ядерна промисловість історично несе за собою витіснення, руйнування, шкоду здоров’ю та правам працівників і громад. Корінні народи, чорношкіре та кольорове населення стикаються з непропорційним тягарем і ризиками від ядерної промисловості, адже видобуток корисних копалин і зберігання відходів в першу чергу впливають на їхні землі. З цими групами рідко консультуються, їм не виплачують компенсацій, не виявляють до них належної поваги.
Ядерна енергетика повільна, дорога та небезпечна. Вона не має нейтрального рівня викиду вуглецю. Вона створює унікальні ризики для безпеки й ризики поводження з відходами. У людства немає часу чекати, поки галузь відновиться після власних економічних невдач, подолає затримки в процесі будівництва або виконає неправдиві обіцянки запровадити нові технології.
Забруднені зони видобутку корисних копалин, осад після використання ядерної зброї та невирішене питання ядерних відходів — яскраві приклади величезних ризиків ядерної енергетики. Мінливий клімат лише посилює ці ризики, які і без того суперечать основним принципам сталого розвитку та рівних умов для поколінь.
Відновлювані джерела енергії надають можливість здійснити справедливий перехід для працівників енергетичного сектору, їхніх сімей та громад, а ще гарантувати безпечний глобальний доступ до сталої електроенергії з низьким рівнем викидів вуглецю. Відновлювана енергетика — дійсно доступна та чиста енергетика з низькими ризиками. А ядерна просто не може задовольнити наші майбутні потреби в енергії.
У всьому світі існує багато варіантів відновлюваної енергії та енергозаощадження, які, на відміну від ядерної енергетики, отримують схвалення соціуму. Наші організації, які представляють широке коло світової спільноти, стверджують, що ядерна енергетика не є надійною чи ефективною реакцією на зміну клімату.
Ми підтримуємо майбутнє відновлюваної енергії та вважаємо, що ядерна енергетика тільки відволікає від реального руху у царині кліматичної політики та дій, які нам терміново потрібні, а тому становить ще більшу загрозу.
Наші організації стверджують, що ядерна енергетика:
Брудна та небезпечна:
Ядерні реактори виробляють радіоактивні відходи, які становлять пряму загрозу для людини та довкілля протягом багатьох тисяч років. Управління радіоактивними відходами — дороге й складне, викликає багато суперечок й остаточно не вирішене. Ядерну енергетику не можна вважати чистим джерелом енергії, враховуючи нерозв’язну проблему зі спадщиною ядерних відходів багатьох поколінь. Усі створені людиною системи виходять з ладу. Атомна енергетика може вийти з ладу в глобальному масштабі. Людські, екологічні та економічні збитки від аварій, серед яких Чорнобиль і Фукусіма, — величезні й тривалі. Виведення з експлуатації старих реакторів і ядерних майданчиків, їх очищення навіть за відсутності будь-яких аварій — технічно складний та надзвичайно дорогий процес.
Нестала:
Атомна енергетика залежить від видобутку урану. Як і видобуток вугілля, видобуток урану несприятливо впливає на довкілля та ставить під загрозу працівників і громади. Атомна енергетика потребує великих обсягів дорогоцінної води, починаючи з етапів видобутку й перероблення урану до етапу охолодження реактора. Атомні електростанції вразливі до загроз, які посилюються через кліматичні впливи, включаючи зменшення джерел води, потепління води, підвищення рівня моря, посухи, скупчення медуз і посилення штормів.
Несправедлива:
У всьому світі атомна промисловість непропорційно впливає як на корінне населення, так і на громади з нижчим соціально-економічним статусом. Видобуток урану, спадок, що лишився після випробувань ядерної зброї та скидання ядерних відходів, впливають на деякі з найбільш уразливих спільнот світу, загрожуючи їм. Радіаційне опромінення також становить великий ризик для деяких із найбільш уразливих верств населення, включаючи дітей, вагітних жінок і людей з проблемами зі здоров’ям.
Повільна:
Атомна енергетика — це повільна реакція на актуальну проблему. Будівництво й ліцензування ядерних реакторів — процес повільний та тривалий. Ще довше доводиться чекати, поки атомні реактори постачатимуть електроенергію. У всьому світі будівництво реакторів зазвичай триває десятиліттями, а перевищення запланованого часу — звичайне явище.
Дорога:
Сьогодні атомна енергетика є одним з найбільш капіталомістких і дорогих способів виробництва електроенергії, а витрати продовжують зростати. Оцінки вартості реакторів, які будують в Європі та США, продовжують зростати. Безліч з них перевищують бюджет на мільярди доларів і відстають від графіка будівництва на роки.
Становить ризик безпеки:
Атомні електростанції вважаються об’єктами терористичних атак і становлять велику загрозу безпеці. Ймовірно, така загроза призведе до збільшення діяльності поліції та органів безпеки й відповідного впливу на громадянські свободи й доступ громадськості до інформації. Фінансування подвійного використання ядерної інфраструктури, людські ресурси та широкі зв’язки між військовим і цивільним ядерними секторами викликають занепокоєння щодо розповсюдження зброї, особливо в державах, які вже володіють ядерною зброєю.
Старіє або недоведена:
Робота наявних ядерних реакторів — централізована й негнучка. Ці реактори не здатні реагувати на зміни попиту й використання, вони погано пристосовані до сучасних енергетичних мереж і ринків, а їх впровадження — повільне. Багато існуючих реакторів застаріли. Їх необхідно виводити з експлуатації, а будь-який крок щодо продовження строку їх служби може викликати серйозні проблеми з безпекою. Виробництво й використання малих модульних ядерних реакторів (ММР) та інших ядерних проєктів «нового покоління» не досягло комерційного рівня. Їх ефективність залишається недоведеною й невизначеною. Ані наявні реактори, які вийшли з ладу, ані неіснуючі, хоч і обіцяні реактори не можуть слугувати надійною основою для національної енергетичної системи.
Не має нейтрального рівня викиду вуглецю:
Не існує такого поняття, як ядерна енергетика з нульовими або близькими до нуля викидами вуглецю. Викиди від атомної енергетики нижчі, ніж від енергетики на викопному паливі, але значно вищі, ніж від відновлюваних джерел енергії, якщо враховувати викиди життєвого циклу та альтернативні витрати. Майже кожен етап ядерного ланцюга вимагає додаткових витрат неядерної енергії. У міру зниження вмісту уранової руди вуглецевий слід у секторах збільшуватиметься. Транспортування матеріалів і поточне поводження з ядерними відходами також є енергомісткими процесами.
Наше спільне енергетичне майбутнє є відновлюваним, а не радіоактивним.
Щоб підписати Заяву Конференції CoP 26, надішліть електронного листа, зазначивши назву вашої організації, контакту особу та ваш логотип на адресу: info@dont-nuke-the-climate.org.
Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна, okh@ecoact.org.ua