Внесення атомної енергетики та газу до «Зеленої Таксономії ЄС» – європейської класифікації екологічно сталих видів діяльності для інвесторів – це не крок до кліматичної нейтральності Європейського союзу, а чергові геополітичні ігри із завуальованим лобіюванням російських інтересів. Про це йдеться у новому дослідженні природоохоронної організації Greenpeace France.
Російські енергетичні гіганти «Газпром», «Лукойл» та «Росатом», а також лобістські групи, що представляють російські інтереси, зокрема Gas Infrastructure Europe (GIE) та Всесвітня ядерна асоціація (WNA) провели ретельну підготовчу роботу для визнання атому і газу «зеленими». Делегований акт про включення атомної та газової енергетики до списку «екологічно стійких» технологій єврокомісари затвердили ще у лютому 2022 року, проте остаточне рішення буде ухвалене Європарламентом та ЄС вже влітку.
Відповідно до інформації, наведеної у дослідженні, представники російських енергетичних компаній зустрілися з єврокомісарами та високопосадовцями безпосередньо або ж через дочірні компанії та лобістські групи щонайменше 18 разів від моменту оголошення Єврокомісією плану дій щодо фінансування сталого зростання у 2018 році, який власне і передбачав створення «Зеленої Таксономії».
Така активність має досить банальне пояснення, адже включення атомної енергетики та викопного газу до «Зеленої Таксономії ЄС» насправді лише посилить геополітичний тиск росії та суттєво поглибить залежність країн ЄС від енергоресурсів агресора. За оцінками авторів дослідження, у випадку позитивного рішення європейських держав, росія могла б щорічно отримувати близько 4 млрд. євро додаткових прибутків від експорту газу а російська держкорпорація «Росатом», яка активно співпрацює з країнами ЄС у секторі ядерної енергетики, мала б шанс вже до 2030 року збільшити портфель закордонних замовлень на будівництво нових АЕС майже на 500 млрд євро.
Сумарно країни ЄС імпортують 45% газу та 20% збагаченого урану з росії. «Росатом» вже володіє численними виробничими потужностями в ЄС та активно співпрацює з низкою компаній щодо спорудження нових АЕС, збагачення урану, постачання палива для АЕС і поводження з ядерними відходами. Однак, жоден із 5-ти пакетів санкцій, схвалених урядами європейських держав, не стосувався російського газу, «Росатома» чи дотичних компаній.
«Плани Єврокомісії щодо газу та атомної енергетики викликали сумніви та дискусії ще до війни, – зазначає фахівчиня з енергетичної політики ГО «Екодія» Оксана Ананьєва. – Абсолютно некоректно називати «зеленими» технології, які призводять до викидів парникових газів, забруднюють довкілля небезпечними відходами, руйнують екосистеми та створюють радіаційні ризики. Тепер же ми бачимо, що пропонуючи таке рішення, Європа могла керуватися інтересами не довкілля, а російських компаній. Це багато чого пояснює, але також і дає додатковий аргумент, чому ухвалювати його не можна».
Більше того, російський ядерний тероризм, обстріли та захоплення українських АЕС мали би вразити світ та взагалі відвернути від думок про будь-які нові АЕС, адже відновлювальні джерела енергії безпечніші та дешевші. Не кажучи вже про те, що кожен євро до бюджету агресора, отриманий в тому числі і завдяки атомній енергетиці, повертається кулею до українців. Це час для жорстких дій та санкцій, а не для політичних рішень, що ще міцніше затягнуть енергетичний зашморг для країн ЄС.