Україна та ЄС зустрічаються, щоб підбити підсумки співробітництва та визначити нові пріоритети на щорічному саміті в Брюсселі. Попри обіцянки та заяви про прагнення сталого та екологічного розвитку, Україна продовжує ігнорувати кліматичну кризу і захист довкілля загалом. Такі дії нашої влади заважають успішному міжнародному партнерству, а також безпечному та здоровому життю українців та українок.
Ми хочемо, щоб влада не лише обіцяла, а й діяла! Тому сьогодні перед Кабміном ми показали, яким шляхом рухається Україна і хто заважає їй разом з європейськими країнами йти “зеленим” курсом до сталого й безпечного майбутнього.
Перед КМУ активісти розмістили рельси, на яких потяг, що символізує Україну, прямував до ЄС. Учасники акції показали трьох політиків – Ольгу Буславець, Дениса Шмигаля, Олега Уруського – які своїми діями зводять Україну з європейського зеленого курсу. Активістка Екодії зачитала вимоги до влади, які передали представнику КМУ.
Європа активно впроваджує екологічні ініціативи та навіть розробила Європейський зелений курс. Це довгострокове бачення розвитку економіки, в якому зростання не шкодить довкіллю, а фокусується на його захисті і відновленні. Тим часом, Україна, вкотре проголошуючи себе “європейською” країною, відкладає прийняття амбітних кліматичних цілей, а в Держбюджет-2021 закладає 4,5 млрд грн у брудну вугільну енергетику, і аж нічого – на заходи з енергоефективності та природоохорони. Також уряд готовий підтримувати державними гарантіями будівництво нового блоку Слов’янської ТЕС.
Чому слабка українська екологічна політика заважає інтеграції України до ЄС?
- З початком пандемії COVID-19 уряд переглянув Держбюджет поточного року і лишив частину екологічних програм без фінансування. Продовжуючи тенденцію не помічати проблеми охорони навколишнього середовища, у Держбюджеті-2021 планують виділити мізерні кошти, ставлячи під загрозу реалізацію Національного плану дій з охорони навколишнього середовища на 2020-2025 роки. Це в країні, яка займає 4 місце за кількістю смертей від забруднення довкілля.
- Угода про асоціацію з ЄС включає в себе частину щодо захисту довкілля. Однак запропоновані заходи виконані лише частково, а Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості пропонує ще й відтермінувати їх імплементацію. Виправданням стала дороговизна впровадження цієї частини для українських підприємств. Їхній негативний вплив на довкілля та здоров’я людей при цьому не враховується.
- У 2011 році в Україні набув чинності міжнародний Договір про заснування Енергетичного Співтовариства, мета якого розширити енергетичний ринок ЄС на сусідні країни. В рамках цього договору Україна має надавати переваги відновлюваним джерелам енергії та енергоефективності з погляду безпеки енергопостачання, захисту навколишнього середовища. Однак в проєкті Державного бюджету 2021 взагалі відсутні кошти на енергоефективність.
- Під час пресконференції 11 вересня 2020 року в.о. Міністра енергетики Ольга Буславець повідомила про те, що планується будівництво нового блоку на Слов’янській вугільній ТЕС і що дане питання “включено до Енергетичної стратегії України”. Таке рішення цілковито суперечить міжнародним зобов’язанням, які взяла на себе українська влада. Одним із таких є Паризька угода, для досягнення цілей якої має відбутись повна відмова від викопного палива.
Контакти для додаткової інформації:
Валентин, 066 545 14 88