Голові фракції політичної партії “Слуга народу” АРАХАМІЇ Давиду
Співголовам фракції політичної партії “Європейська солідарність” ГЕРАСИМОВУ Артуру ГЕРАЩЕНКО Ірині
Голові фракції політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» ТИМОШЕНКО Юлії
Голові фракції політичної партії “Голос” УСТІНОВІЙ Олександрі
Голові депутатської групи “За майбутнє” БАТЕНКУ Тарасу
Голові депутатської групи “Довіра” КУЛІНІЧУ Олегу
Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку
Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування
Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування
Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики
Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу
ЗВЕРНЕННЯ
щодо необхідності доопрацювання законопроєкту №8058 “Про прискорений перегляд інструментів державного регулювання господарської діяльності”
До Вас звертаються представники понад 20 громадських організацій та ініціатив України. Предметом цього звернення є урядовий законопроєкт №8058 “Про прискорений перегляд інструментів державного регулювання господарської діяльності”, що наразі розглядається у Верховній Раді України.
Згідно з позицією авторів законопроєкту, цей документ має сприяти дерегуляції ведення бізнесу в Україні та економічному зростанню. Ми жодним чином не заперечуємо важливість таких цілей. Однак запропоновані у законопроєкті способи їх досягнення створюють значні загрози для навколишнього природного середовища України.
Зокрема, законопроєктом передбачається можливість зміни Кабінетом Міністрів України будь-яких дозвільних процедур, у тому числі пов’язаних з навколишнім середовищем, у непрозорий та неінклюзивний спосіб. У випадку ухвалення, як громадськість, так і Верховна Рада України можуть втрати будь-яку можливість контролю або впливу на процес дерегуляції, що може спричинити зловживання у таких важливих сферах, як охорона лісів, стале управління відходами, захист диких тварин, оцінка впливу на довкілля тощо.
Законопроєкт встановлює надзвичайно стислі терміни проведення “дерегуляції”, однак не встановлює жодні запобіжники, необхідні для ухвалення виважених та сталих рішень. Законопроєкт також встановлює необґрунтовану вимогу з усунення двох дозвільних процедур у випадку впровадження однієї нової, що створює загрози для успішної імплементації директив ЄС в українське законодавство.
Пропоновані законопроєктом процедури створюють не тільки екологічні, але і корупційні ризики, що чітко артикульовано у відповідному висновку Національного агентства із запобігання корупції. Окрім того, відповідно до висновку Головного науково-експертного управління, цей законопроєкт має ряд критичних недоліків щодо дотримання принципів державної регуляторної політики, зокрема принципу збалансованості, передбачуваності, прозорості та врахування громадської думки.
Не дивлячись на позицію Комітету ВРУ з питань інтеграції України до Європейського Союзу, законопроєкт прямо суперечить європейському та міжнародному законодавству, зокрема Лісабонському договору та Орхуській конвенції, і, у разі ухвалення, стане перепоною для набуття Україною членства в ЄС.
Ми твердо переконані, що дерегуляція ведення бізнесу є потрібною, однак цей процес має проводитися відкрито та виважено, із дотриманням нинішньої процедури прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Зважаючи на вищесказане, ми, представники понад 20 громадських організацій та ініціатив, наголошуємо на неможливості ухвалення Верховною Радою України законопроєкту №8058 у нинішній редакції та необхідності його направлення на доопрацювання.
З повагою,
24 жовтня 2022 року
Олексій Василюк ГО “Українська природоохоронна група”
Наталія Гозак ГО “Центр екологічних ініціатив “Екодія”
Каріна Вишнякова ГО “БіоЕкоЛінкс”
Богдан Проць ГО “Дунайсько-Карпатська Програма”
Наталія Вишневська ГІ “Зберегти Пікуй”
Марина Шквиря БО “Міжнародний фонд “Збережи дикість”
Катерина Носенко ГО “Київські котики”
Ірина Щетиніна ГО “Запоріжжя без сміття”
Анастасія Мартиненко ГО “Zero Waste Society”
Яна Боброва БО “БФ «Пелі кен лів”
Катерина Демидюк ГО “Нуль відходів Луцьк”
Євгеній Довгалюк ГО “Сейв енд експлор”
Наталія Ришкова ГО “Громадська ініціатива “Місто Сонця”
Михайло Нестеренко ГО “Рівайлдінг Україна”
Катерина Колосюк БО “БФ “Фонд захисту біорізноманіття України”
Марія Трунова ГС “Українське об’єднання захисників тварин”
Людмила Шестакова ГО “Флора”
Андрій Мартинюк ГО “Екоклуб”
Клавдія Куницька ГО “СВЖ “Природа над усе”, ГО “Відкриті клітки”
Ірина Черкаська ГО “Зелене серце”
Максим Бабаєв Українська кліматична мережа
Богдан Вихор ГО “Всесвітній фонд природи Україна”, WWF Ukraine
Олександр Тодорчук ГО ЮАенімалс
Тетяна Хутор ГО «Інститут законодавчих ідей»