У зв’язку з пандемією коронавірусу Верховна Рада України на позачерговій сесії буде розглядати зміни до бюджету, в тому числі у галузях енергетики і транспорту, природоохоронних заходів. Скорочення видатків у деяких із напрямків можуть мати негативний вплив на життя суспільства. Ми закликаємо Верховну Раду посилювати економіку не за рахунок короткострокових дій, а мислити довгостроково і підтримувати сталі проекти.
❌ Внаслідок карантину громадський транспорт потребуватиме особливої підтримки з бюджету. Це тенденція усіх країн світу, Україна – не виняток. Водночас, у кризовому проекті бюджету скорочені видатки на місцеві громади, які могли би бути використані на підтримку громадського транспорту. Нічого не заплановано для підтримки залізниці. Натомість, майже половину спецфонду бюджету (58 млрд грн) пропонується спрямувати на ремонт автомобільних доріг. Без підтримки громадського транспорту і залізниці кількість автотранспорту збільшиться і призведе до подальшого погіршення атмосферного повітря у містах та прискорить зміну клімату. А гірша якість повітря, у свою чергу, сприяє збільшенню смертей від COVID-19 (дослідження European Public Health Alliance, March 16, 2020);
❌ Скорочення видатків на фінансування діяльності Державного агентства України з управління зоною відчуження може призвести до безпекових ризиків та підвищення ризиків несвоєчасного вирішення критичних питань у зоні відчуження. Наприклад, несвоєчасний демонтаж конструкцій об’єкту “Укриття” над 4 енергоблоком ЧАЕС та відкладення рішень щодо зняття з експлуатації 1-3 енергоблоків ЧАЕС. Це загрожує надзвичайними ситуаціями, радіаційним забрудненням і шкодою для здоров’я.
❌ Скорочення вдвічі видатків на заходи з ліквідації неперспективних вугледобувних підприємств може мати негативні як соціальні, так і екологічні наслідки. Поступове закриття нерентабельних державних шахт, яких наразі 29 із 33, має відбуватися у справедливий спосіб із розробленими планами та консультаціями із усіма зацікавленими сторонами. Це допоможе вберегти залежні від цих підприємств території від економічного занепаду. Скорочення фінансування може зашкодити процесу справедливої трансформації вугільних регіонів. Крім того, це може сповільнити процес відмови від брудної вугільної енергетики, який є критично важливим для захисту довкілля та протидії зміні клімату
❌ Скорочення видатків на здійснення природоохоронних заходів може призвести до погіршення стану довкілля в майбутньому. В умовах зміни клімату збереження екосистем та впровадження сталих практик має бути в пріоритеті діяльності Міністерства енергетики та захисту довкілля. Оскільки саме такі заходи закладають підвалини для покращення здоров’я населення, як в контексті епідемії, так і в загальному розумінні.
? Саме зараз влада в Україні може продемонструвати довгострокове бачення. Зміни цінностей відбуваються не лінійно, і кризові події також можуть бути використані як можливості для позитивних змін.