Дванадцять громад з усієї України стали флагманськими муніципалітетами SUN4Ukraine і будуть співпрацювати з Місією ЄС з кліматично нейтральних та розумних міст. Серед цих громад – Вінниця, Дніпро, Звягель, Калуш, Київ, Конотоп, Миколаїв, Нововолинськ, Первомайськ, Харків, Чернігів, Чернівці.
Ці міста були обрані з-поміж 105 громад, які подали заявки на участь у проєкті SUN4Ukraine, що має на меті досягнення кліматичної нейтральності не пізніше 2050 року.
Фахівці консорціуму організацій, які спільно втілюють SUN4Ukraine — серед них також Екодія, — були вражені високою зацікавленістю та якістю заявок від українських громад, попри те, що російська агресія триває і далі. Консорціуму було складно відібрати лише 10 флагманських муніципалітетів, тож було вирішено розширити перелік до 12, щоб підтримати прагнення громад до кліматичної нейтральності та сталої, зеленої повоєнної відбудови та подальшого розвитку.
«Я хотів би подякувати багатьом українським містам, які висловили зацікавленість у тіснішій співпраці з Місією ЄС з кліматично нейтральних та розумних міст. Щиро вітаю дванадцять флагманських муніципалітетів у родині Місії, — зазначив Патрік Чайлд, менеджер Місії та заступник генерального директора з питань довкілля Європейської комісії. — Через SUN4Ukraine ми можемо передати цінний досвід Місії міст щодо впровадження, управління та фінансування кліматичних заходів і трансформації міст».
Після відбору громад експерти SUN4Ukraine з ЄС та України працюватимуть разом із 12 флагманськими муніципалітетами над розробкою Планів кліматичної нейтральності. Із підготовкою цих Планів якраз і допомагатиме ГО «Екодія».
SUN4Ukraine надасть підтримку муніципалітетам у встановленні досяжних кліматичних цілей, пошуках фінансування та сприянні структурованим діалогам про політики на різних рівнях урядування. Кожне місто отримає підтримку, яка відповідатиме його особливостям, з урахуванням загальнодержавних обставин, зокрема повʼязаних з війною викликів відбудови. Це допоможе містам подолати структурні, інституційні та культурні перешкоди на шляху до прогресу.
На наступному етапі флагманські муніципалітети співпрацюватимуть із містами Місії ЄС з кліматично нейтральних і розумних міст, переходячи від обміну знаннями до дій. У рамках цих партнерств громади зможуть застосовувати ті експертні знання, які відповідають їхнім потребам у підвищенні спроможності. Громади обʼєднаються у пари з подібними до них містами ЄС — зокрема з тими, які стикаються зі схожими викликами у досягненні кліматичної нейтральності.
У подальшому SUN4Ukraine також запросить всі громади, які відгукнулися на конкурс, приєднатися до Кліматичного хабу українських міст задля обміну інформацією та ідеями щодо впровадження найкращих практик кліматичної нейтральності для відновлення та сталості України.
«Для нас честь і привілей працювати з незламними та амбітними українськими громадами, і ми з нетерпінням чекаємо на спільну розбудову широкої європейської сталої мережі міст з нульовими викидами», — зазначила Леся Тимошенко, координаторка SUN4Ukraine.
Про SUN4Ukraine
Стала мережа кліматично нейтральних міст України (SUN4Ukraine) — це чотирирічний проєкт, який за дорученням Європейської комісії долучає українські міста до Місії ЄС для міст. SUN4Ukraine покликаний підтримувати українські міста на шляху до кліматичної нейтральності. Забезпечуючи технічну підтримку та можливості для підвищення спроможності, адаптовані до конкретних особливостей громад, SUN4Ukraine допомагає громадам розробляти та інтегрувати Плани кліматичної нейтральності у свої стратегії відновлення. Проєкт також сприяє обміну знаннями, обʼєднуючи українські міста в пари з іншими містами, що беруть участь у Місії ЄС з кліматично нейтральних та розумних міст.
Над реалізацією проєкту SUN4Ukraine працює консорціум із 13 організацій із 10 країн, серед яких і громадська організація «Екодія».