6-7 серпня в Краматорську відбувся Хакатон “Трансформери. Restart region”. Під час події ми познайомилися з 13 натхненними громадськими ініціативами Луганської та Донецької областей. Два дні команди працювали над своїми проєктами з менторами/-ками, щоб презентувати ідеї та отримати можливість змінювати майбутнє свого регіону
Чому саме формат хакатону?
Тому що трансформація регіону відбувається справедливо, коли громада, влада та бізнес працюють разом, враховуючи місцевий контекст та інтереси різних груп людей.
Хакатон став для місцевих активістів майданчиком для обміну досвідом та можливістю бути залученими до системних змін у їхніх рідних містах.
До участі у хакатоні запрошувались громадські організації, ініціативні групи, органи місцевого самоврядування, заклади освіти, студентство та винахідники/ці, які мають ідеї суспільно-важливих проєктів.
Головним завданням учасників було знайти альтернативні рішення трансформації промислових міст та створити нове бачення «перезапуску» регіону.
Команди пропонували ідеї за напрямками:
- соціальна справедливість і недискримінація;
- гендерна рівність;
- збереження довкілля і ресурсів;
- протидія зміні клімату;
- адаптація до наслідків зміни клімату;
- культура;
- туризм;
- пошук альтернативних шляхів розвитку вугільного регіону;
- суспільно-корисні IT рішення;
- соціальне підприємництво.
У результаті, жюрі обрали 3 переможців, якими стали команди з:
Добропілля – проєкт створення онлайн карти туристичних об’єктів;
Лисичанська – проєкт розвитку енергетичних кооперативів для пришвидшення відмови від вугілля;
Вугледара – проєкт інформаційної кампанії про справедливу трансформацію вугільних регіонів.
“Виконання умов Паризької угоди заради втримання глобальної зміни клімату є однією з причин майбутнього закриття вугільних шахт в Україні. Декарбонізація економіки необхідна задля безпечного майбутнього на планеті. В той же час вона має проходити справедливо до громад, що залежать від викопного палива. Підтримка локальних проєктів з трансформації регіону є одним з таких кроків. Також необхідно визначити дату повної відмови від вугілля в енергетиці та припинити будь-які дотації в сектор, створити комісію зі структурних змін і залучити у неї усі зацікавлені сторони та розробити план справедливої трансформації», – коментує Анна Богушенко, фахівчиня відділу енергетики ГО «Екодія».
Захід організований Безпечним хабом “ПравоPolice” у партнерстві з ГО “Екодія” та Коаліцією “Енергетичний перехід” за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні та Лабораторії інноваційного розвитку ПРООН в Україні.