11-29 вересня 2024 року тривав конкурс проєктів зі збереження та відновлення біорізноманіття, а також впровадження природоорієнтованих рішень для адаптації до зміни клімату у громадах. Свою заявку на участь могли подати неприбуткові організації з ідеями проєктів, які допомогли б їхній громаді зберігати екосистеми та ставати більш стійкими до зміни клімату.
Можливість зберегти природні території та їхнє біорізноманіття отримала великий відгук. Ми отримали 62 конкурсних заявки від 61 організації з усієї України. Зважаючи на різноманіття запропонованих проєктів та якість підготовки заявок було непросто обрати лише 4 переможців. Тож ми раді привітати 5 громадських організацій-переможниць, які втілюватимуть свої ідеї протягом листопада 2024 року – травня 2025 року.
ГО «Покутський офіс розвитку територій»
У рамках проєкту «Екопарк “Чернелицький простір природи”» організація відновлюватиме природне середовище занедбаного скверу у селищі Чернелиця Івано-Франківської області шляхом висадки місцевих видів рослин та встановлення домівок для різних груп тварин. Так планують не лише поліпшити вигляд території, а й створити нові екологічні ніші для підтримки біорізноманіття.
Проєкт також фокусуватметься на просвіті та розвитку екологічної свідомості місцевих мешканців та мешканок. Для учнів та учениць Чернелицького ліцею проведуть лекції про підгодівлю птахів взимку, екологічну роль кажанів та комах як невід’ємної складової екосистем, а також про флору лісів Придністер’я.
Місцевих жителів залучатимуть до висадки рослин та створення просторів біорізноманіття та проведуть для них фотовиставку «Життя на берегах Дністра». А створювати комфортні умови для місцевих видів допомагатимуть кваліфіковані фахівці КП «Дністровський регіональний ландшафтний парк ім. С. Дідича».
ГО «Народна вища школа “Вовчок”»
Проєкт «Дерева – живі годівнички для птахів Вовчка» передбачає створення простору біорізноманіття для тварин та рослин у самому центрі села Вовчок Чернігівської області. Зокрема, заплановано створення будиночків для комах і висадку дерев, плоди яких із часом зможуть замінити штучні годівнички на природні та підтримувати птахів взимку.
Новостворений простір стане також осередком екопросвіти. Тут проходитимуть уроки біології та природознавства просто неба, а молодь досліджуватиме місцеве біорізноманіття, доглядаючи за саджанцями. Загалом школа неформальної освіти «Вовчок» планує провести тут понад 50 навчальних годин у межах проєкту.
Вибір та висадка рослин, встановлення будиночка для комах та інформаційних стендів про локальні види птахів, комах і дерев відбуватиметься у співпраці із благодійним фондом Peli can Live та місцевим лісництвом.
ГО «Нова Калита»
Проєкт «BeeLivesMatter» (Життя бджіл важливе) передбачає створення простору біорізноманіття на території соціального шкільного підприємства «Шкільний вулик» у смт. Калита Київської області. Оновлений простір складатиметься із газону з різнотрав’я та лаванди, зелених стін, а також резервуару для дощової води з автономною системою крапельного поливу рослин для їх сталої підтримки під час посух.
Ключовим елементом простору біорізноманіття стане готель для збереження популяції диких бджіл-осмій. Бджолиний готель дозволить бджолам-одинакам безпечно переживати зиму, підтримувати популяцію молодих бджіл і збільшувати тим самим якість запилення рослин у навколишній місцевості.
Планування та реалізація проєкту відбуватиметься із залученням місцевих жителів (пасічників, виноградарів), а також учнів Калитянсього ліцею. Саме учнівська молодь у рамках екоосвітньої складової проєкту долучиться до проведення акції із поширення суміші насіння місцевих медоносних видів рослин у природних екосистемах громади.
ГО «Сьогодні-починається майбутнє»
Проєкт «Новосілля кажанів» націлений на збереження популяцій 6 видів червонокнижних кажанів, які мешкають у природному заповіднику «Єланецький степ» у Миколаївській області. Для збереження колонії вразливих тварин організація встановить 20 штучних будиночків для переселення кажанів, які наразі мешкають у Будинку природи заповідника, що потребує капітального ремонту. Додатково буде встановлене обладнання для моніторингу переселення та адаптації тварин.
Також у межах проєкту проведуть лекції про рукокрилих для учнів та учениць 4 навчальних закладів Єланецької громади, онлайн-семінар для студентів-екологів Чорноморського національного університету ім. Петра Могили, а також фаховий онлайн-семінар про збереження кажанів в умовах степу.
ГО «Центр екології, туризму та сталого розвитку» (Екоцентр)
Проєкт «Відновлення природної структури фрагменту екосистеми в Бориславському міському парку культури і відпочинку» сфокусований на збереженні біорізноманіття та підвищенні стійкості місцевих екосистем. На ділянці парку площею 1 га, де раніше довгий час видобували нафту та озокерит, організація висадить стійкі до шкідників та вітровалів місцеві види рослин: 250 саджанців дуба звичайного та ялиці білої, 200 саджанців рідкісних видів флори.
Втілювати проєкт допомагатимуть студенти та студентки природничих напрямків Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка. Вони знімуть освітні відео про вплив агресивних видів на місцеві екосистеми та біорізноманіття.
Партнером проєкту виступить комунальне некомерційне підприємство «Бориславський міський парк культури і відпочинку», працівники та працівниці якого зможуть пройти спеціалізовані тренінги з сучасних методик догляду за рослинністю та адаптації до змін клімату для кращої турботи про саджанці по завершенню проєкту.
Екодія вітає огрганізації-переможниці конкурсу та бажає успіхів у втіленні запланованих проєктів. Про їхні результати обов’язково повідомимо згодом. А щоб не проґавити, підписуйтеся на нас у соцмережах!
Відібрані проєкти втілюються за підтримки ГО «Центр екологічних ініціатив “Екодія”» в рамках проєкту «Зміцнення мережі НКО “EkoNet” у питаннях охорони клімату та навколишнього середовища” у Східній Європі та Центральній Азії», який здійснюється за підтримки Austausch e.V. та Bread for the World.