Рубрки: Статті

7 кроків України на шляху до переходу на відновлювану енергетику

23 червня 2022  року Україна стала кандидаткою на вступ до ЄС. Це передбачає пришвидшення усіх євроінтеграційних процесів, включно із «зеленим» енергетичним переходом. Для цього відновлювані джерела енергії (ВДЕ) повинні бути не однією з опцій диверсифікації енергетичних ресурсів, а основою відбудови енергетичної системи України.  Це допоможе зміцнити нашу енергонезалежність, зменшити вплив на довкілля та досягти нових кліматичних цілей відповідно до Паризької угоди. Це складний і довготривалий шлях, та пройти його все ж можливо. А про перші кроки до його подолання розповідаємо далі.

Крок 1. Врегулювання системи «зеленого тарифу».

Ще на кінець серпня заборгованість держави перед виробниками ВДЕ становила близько 17,6 млрд грн, які вона зобов’язалася виплатити за «зеленим тарифом». Хоч цей механізм був розроблений недосконало та створив додаткові проблеми, він все ж сильно підштовхнув розвиток ВДЕ.  ДП «Гарантований Покупець» вже зробило перші кроки для погашення заборгованості перед виробниками ВДЕ і станом на 26 вересня 2022 року виплатило заборгованість виробникам ВДЕ за 2021 рік. Однак, щоб повернути довіру інвесторів до держави як гаранта дотримання законодавчих зобов’язань, необхідне подальше погашення заборгованості.

Крок 2. Визначення більш амбітних цілей в галузі ВДЕ.

Через повномасштабну війну та потребу швидше відмовлятися від викопного палива, левову частку якого постачає росія, Європейська Комісія вже оголосила про свій намір зробити цілі з розвитку ВДЕ більш амбітними. Україні теж варто переглянути проєкт Національного плану дій з розвитку відновлюваної енергетики на період до 2030 року та покращити свої цілі. Україні важливо не вимагати від ЄС особливого ставлення до себе та спрощення вимог до нас, а навпаки – прагнути досягнути європейських стандартів, проаналізувавши наявні бар’єри на цьому шляху та створивши план дій для їх подолання.

Крок 3. Формування законодавчої бази для стимулювання розвитку малої генерації ВДЕ.

Підтримка малих виробників відновлюваної енергії допоможе громадам стати більш енергонезалежними, а людям та спільнотам – не лише витрачатися, а й заробляти на електроенергії. Та аби це стало можливим, необхідна дієва законодавча база. У проєкті Плану відновлення України вже є пункт про те, що необхідно сформувати нормативну базу для створення енергетичних кооперативів. Однак важливо також  визначити конкретні дедлайни для прийняття законодавчої бази та розробити документи на основі  ключових принципів та положень відповідно до 4-го Енергетичного пакету «Чиста енергія для усіх європейців».

4-й енергетичний пакет ЄС – це ряд Директив, направлених на забезпечення поступового переходу до чистої енергії та низьковуглецевої економіки. У тому числі, він зобов’язує країни-члени ЄС підвищувати енергоефективність будівель, активно розгортати ВДЕ-проєкти на місцевому рівні та зменшити рівень забруднення довкілля.

Крок 4. Зниження ризиків для інвесторів.

«Зелений тариф» – не єдиний спосіб підтримувати малих виробників. Наприклад, механізм «зелених» аукціонів» гарантує інвесторам, що держава купуватиме електроенергію, вироблену їхніми станціями, ще до будівництва самих станцій. В той час як гарантії за «зеленим тарифом» можна було отримати лише після будівництва. Тож плануючи проєкт, інвестор буде певен, що після завершення робіт зможе продавати енергію. Крім того, цей механізм не пропонує фіксовану ціну на електроенергію, як це було з тарифом. Навпаки, вартість електроенергії визначатиметься аукціоном, тож держава також отримає вигоду, купуючи енергію в тих, хто пропонує її на більш вигідних умовах. Такий механізм дозволить залучати все більше іноземних інвесторів та надасть їм впевненість у завтрашньому дні.

Крок 5. Залучення громад до процесу формування цілей та ухвалення рішень.

Громади повинні активно брати участь в процесі розробки Плану відновлення України та стратегічних документів у секторі енергетики. Потреби  громад мають бути фундаментом  у процесі визначення загальнонаціональних цілей, адже саме на місцях вони будуть в подальшому реалізовуватися. Ефективність досягнення цілей залежить від запиту та повноважень муніципалітетів. Енергетична безпека громад та індивідуальна енергонезалежність мають бути пріоритетними на енергетичному порядку денному. Цього можливо досягти сфокусувавшись на розвитку децентралізованої малої генерації, де громадяни є основним безпосередніми виробниками енергії та бенефіціарами енергетичного переходу.

Крок 6. Впровадження системи гарантій походження електроенергії.

Україна, як і інші європейські країни, має досягнути запланованих показників декарбонізації (тобто зменшення викидів вуглецю) електричної енергії, яка відпускається в мережу. Гарантії походження – це електронний документ, який надає споживачам інформацію про походження електричної енергії, а також є інструментом підтримки виробників відновлюваної енергії. Завдяки синхронізації з європейською енергосистемою та відкриттю експорту електроенергії з України до Європи, гарантії походження стануть невід’ємною для початку укладання прямих договорів купівлі-продажу електроенергії, відомих як корпоративні РРА (Corporate PPA).
Гарантії походження допоможуть споживачам відслідковувати, яку саме електроенергію вони споживають. В ідеальних умовах, ми прагнемо, щоб споживачі цікавились, з яких джерел вироблена електроенергія, яка дозволяє нам займатись нашими щоденними рутинними справами.
Поточна невизначеність Європейської Комісії щодо гарантій походжень видані за межами Європейського Союзу, не перешкоджає Україні внести більше чіткості щодо запровадження єдиної системи гарантій походження. Зокрема, необхідно вирішити питання, яка установа видаватиме гарантії походження та створить їх національний реєстр.

Крок 7. Розвиток «зеленого водню» на основі критерію сталості імпорту-експорту.

Вагомий внесок в зелену трансформацію може зробити розвиток водневої енергетики. Водень може відігравати важливу роль у секторах, де важко перейти на ВДЕ – наприклад, виробництво «зелених» будівельних матеріалів (сталь, цемент), судноплавство на далекі відстані, авіація тощо.  Але пріоритетом повинен стати розвиток внутрішнього ринку водню, і лише після цього можна буде обговорювати питання  його експорту.

Слід пам’ятати, що роблячи крок за кроком у напрямку переходу на ВДЕ, Україна рухається до сталого розвитку енергетики та майбутнього без зміни клімату у довгостроковій перспективі. Однак, вищезазначені кроки є невичерпним списком усіх необхідних заходів переходу на ВДЕ, а лише компасом для подальшого розвитку, який повинен бути доповнений системними та послідовними кроками.

Підписуйся на соцмережі та поштову розсилку і дізнавайся більше про зелене відновлення України та стиль життя без шкоди для довкілля.

Share

Останні повідомлення

На що Україна витрачатиме 50 млрд євро від ЄС – оцінка екологічної складової Плану України

Ми детальніше поговоримо про План з точки зору збереження довкілля у процесі відновлення. 

26 Квітня 2024

Як університетська спільнота може використовувати дані бази Land Matrix?

Екодія розповіла про можливості використання бази даних щодо масштабних інвестицій у землю.

26 Квітня 2024

Яке майбутнє у Платформи сталого розвитку вугільних міст?

Платформа стала місцем, де представники вугільних громад мають змогу почути один одного, поділитися зворотнім зв’язком…

18 Квітня 2024

Як у 10 громадах втілювали проєкти за принципами Зеленого відновлення

З якими результатами вони завершилися, розповідаємо далі.

16 Квітня 2024

Енергоефективна відбудова міст допоможе їм заощаджувати енергоресурси та скорочувати викиди парникових газів

Для реалізації енергоефективних проєктів на основі цих досліджень необхідно об’єднати зусилля громадянського суспільства та органів…

12 Квітня 2024