Світова залежність від викопного палива перетворилася на зброю в руках диктатора і продовжує фінансувати російську війну в Україні. Тож країни ще активніше почали думати про власну енергетичну незалежність. Що таке ця енергонезалежність, як її досягти і що робиться в Україні в цьому напрямку? Розповідає керівник нашого відділу енергетики в ефірі ютуб-шоу «Пісочниця». А відповіді Кості на 5 ключових запитань ефіру читайте далі.
Що таке енергонезалежність?
Ми під цим розуміємо незалежність саме від викопного палива. Бо, по-перше, воно брудне і є однією з основних причин зміни клімату. По-друге, воно дороге – зараз вже є значно дешевші варіанти, такі як відновлювані джерела енергії. І банально воно колись закінчиться. До того ж, коли країна залежить від викопного палива, вона автоматично потрапляє в залежність від інших країн, які його добувають – як та ж росія чи інші тоталітарні режими. Це стосується як вугілля, нафти й газу, так і атомної енергетики, де будівництво, обслуговування реакторів і постачання палива залежить від усього кількох країн у світі.
Ми в Екодії вважаємо, що справжня енергонезалежність – це розвиток енергоефективності та децентралізованої генерації енергії з відновлюваних джерел. Так незалежною стає не лише країна, а й громади, бо вони стають здатні забезпечити власні потреби в енергії самостійно.
Від чого залежить українська енергетика
До початку повномасштабного вторгнення наша енергетична сфера була дуже залежна від інших країн. Навіть наприкінці 2021-го року половина атомних реакторів працювала з використанням російського ядерного палива. Газ ми отримували з Європи, вугілля видобували і трохи докуповували, наприклад, з Південної Африки, а нафту й дизель постачали з росії й білорусі.
Зараз ситуація дещо змінилася і ми отримуємо ті ж нафтопродукти з більш дружніх країн – Литви, Польщі. Вугілля все ще добувається, деякі шахти працюють навіть в Донецькій області. Отримавши у спадок від радянського союзу чимало енергетичних підприємств, ми не надто переймалися власною енергонезалежністю: не модернізували ці підприємства, не впроваджували енергоефективні заходи, щоб зменшити споживання енергії, дуже повільно і несистемно розвивали відновлювану енергетику. Тому зараз, коли планується відновлення України, потрібно фокусуватися на більш сталих рішеннях в енергетиці, а не поглиблювати залежність.
Як уряд планує розвивати енергетику у повоєнному відновленні?
Зараз План відновлення схожий на список побажань щодо всього і від усіх. Там і нові газові проєкти, і нафта, і розвиток ядерної галузі, і відновлювана енергетика. Планується збудувати 30 ГВт додаткових відновлюваних потужностей (це втричі більше, ніж в нас зараз є узагалі) винятково для виробництва водню на експорт до ЄС.
Оскільки в Плані є багато всього, то там є й хороше – наприклад, підвищення енергоефективності. Там є навіть пропозиції будувати будівлі з нульовим та з майже нульовим споживанням енергії – тобто такі, що не спричиняють додаткових викидів парникових газів. Багато йдеться про те, щоб зменшити залежність від викопного газу в опаленні й більше застосовувати теплові насоси. Але енергоефективність і розвиток відновлюваної енергетики, які є в планах, настільки заховані за купою інших проєктів, що на них не робиться того акценту, який справді потрібен нашій державі.
Чи можна забезпечити Україну енергією без викопного палива?
Вже є дослідження, що повний перехід України на відновлювану енергію у виробництві електрики цілком реальний у наступні 30 років. Найбільше людей тривожить те, що якщо не буде сонця й вітру, то не буде й енергії. Але насправді можна керувати попитом, можна встановлювати акумулятори в тих же будівлях, які ми будемо відновлювати. Ця галузь зараз активно розвивається і з часом накопичувачі лише дешевшатимуть. Ну і найпершою має йти енергоефективність, бо якщо знизити споживання енергії, то переходити на відновлювані джерела буде значно легше.
Що робить Екодія для енергонезалежності?
З одного боку, є робота на національному рівні, де ми намагаємося збирати зацікавлені сторони – експертів, муніципалітети – і разом давати коментарі до різних проєктів у Плані відновлення. Але також ми працюємо й на місцевому рівні. До кінця цього року хочемо допомогти впровадити конкретний проєкт у якійсь громаді і встановити сонячні електростанції на даху школи чи лікарні.
Але це не проєкт заради проєкту. Бо це класно, але не вирішить проблему. Тому ми плануємо використовувати цей приклад і контакти з місцевою владою, щоб просувати на національному рівні розвиток відновлюваної енергетики у відбудові в тому числі соціальної інфраструктури. Бо одна справа, коли я як Костя з Екодії приходжу до влади і пропоную розвивати малу генерацію, і зовсім інша – коли разом зі мною приходять мери міст України, які також у цьому зацікавлені.
Більше про енергонезалежність дивіться в нашому ютуб-шоу «Пісочниця».