13 з 17 реакторів, які зараз споруджуються або готуються до спорудження у ЄС та країнах-сусідах (в тому числі й в Україні), повністю або частково підпадають під вплив російського державного холдингу “Росатом” або інших російських компаній. Про це йдеться в дослідженні “Ядерна енергія. Загроза залежності від “Росатома” в ЄС”, проведеному для фракції “Зелені – Європейський вільний альянс” Європейського Парламенту.
- Наразі в ЄС споруджуються чотири атомні реактори. Для двох із них (Моховце 3 та 4, Словаччина) головним постачальником великих деталей є дочірня компанія “Росатома” “Атомстройекспорт” та чеська Skoda JS. Власником останньої є російські “Об’єднані машинобудівні заводи (ОМЗ)”, контроль над якими належить “Газпромбанку” (98,6% акцій).
- П’ять проектів атомних блоків перебувають у процесі підготовки. До трьох із них залучена Росія. Так, 34% акцій фінської атомної станції Ханхіківі належать “Росатому”, а будівельний контракт підписаний із російською компанією “Титан-2”. Для двох енергоблоків угорської станції Пакш ІІ головним постачальником обладнання є компанія Ganz EEM, 51% акцій якої належить “Росатому”. А ексклюзивний контракт на постачання палива на 10 років належить російській компанії ТВЕЛ.
- У країнах-сусідах ЄС усі вісім запланованих реакторів знаходяться під контролем “Росатома” або інших російських підприємств. Це реактори на станціях Астраветс (Білорусь), Аккую (Туреччина) та Хмельницька АЕС (Україна).
Світова атомна галузь перебуває у глибокій стагнації. Вона активно витісняється більш дешевою та безпечною відновлюваною енергетикою. У період з 2009 по 2017 роки вартість атомної енергії виросла в середньому на 20%, в той час як вартість сонячної та вітрової впала на 86% та 67% відповідно. Встановлені потужності ВДЕ зросли на 896 ГВт за останні 20 років, а потужності АЕС – лише на 35 ГВт за цей самий проміжок часу.
В той час, як більшість країн світу активно розвивають сучасні безпечні джерела енергії, в Україні намагаються продовжити період існування небезпечної ядерної галузі, яка перебуває під контролем російських компаній. Для двох нових блоків Хмельницької АЕС передбачено використання реакторів виробництва Skoda JS, підконтрольної Росії. Її кінцевий власник (“Газпромбанк”) знаходиться в українському санкційному списку.
Хочеш, щоб Україна відмовилася від добудови двох блоків на ХАЕС? Підпиши звернення з вимогою згортати небезпечну атомну енергетику та переходити на чисті відновлювані джерела енергії.
ПІДПИСАТИ ЗВЕРНЕННЯ за 100%ВДЕ
Контакти для додаткової інформації:
Валентин, 066 545 14 88