За останні три роки фінансові установи виділили $745 млрд. компаніям, що планують будівництво вугільних електростанцій. Це приблизно у 16 разів більше, ніж весь державний бюджет України на 2020 рік. Загалом, планується звести більш ніж 1000 станцій та блоків у 60 країнах світу із сумарною потужністю 579 ГВт – цього вистачило б щоб замістити усі енергетичні потужності десяти Україн.
Urgewald e.V., BankTrack та 30 неурядових організацій-партнерів презентували на кліматичній конференції COP25 дослідження, що проливає світло на найбільших інвесторів у вугільну генерацію.
Починаючи з січня 2017 року 307 комерційних банків надали $159 млрд. прямих позик на будівництво нових вугільних потужностей. Розбиття даних по регіонам свідчить, що 32% фінансування припадає на японські банки, а 26% – на європейські. У той же час, 300 комерційних банків забезпечили $585 млрд. фінансування брудної енергетики через страхування активів.
Окрему увагу приділили іспанському банку Santander, одному з основних спонсорів проведення кліматичної конференції в Мадриді, де обговорюється в тому числі критична необхідність відмови від викопного палива для збереження довкілля. За словами Карлоти Руїс-Баутіста, юристки з питань екології, банк стверджує, що не фінансуватиме вугільну промисловість. Водночас, Santander за останні два роки надав $655 млн. корпоративних позик трьом компаніям (PGE, Tauron, Energa), що планують побудувати 5,7 ГВт нових вугільних потужностей в Польщі.
“Останні декілька років принесли позитивні новини, що великі інвестори, такі як Світовий банк, Європейський інвестиційний банк, ЄБРР, AXA та Allianz, один за одним починають відмовлятися від інвестицій у викопні види палива. Але, водночас, результати презентованого дослідження нагадують про реальний стан справ та велику роботу, яку ще треба зробити. Фінансові інституції, що продовжують забезпечувати грошима тих, хто будує вугільні станції, підривають виконання Паризької угоди та унеможливлюють стримання потепління на позначці 1,5°C”, – коментує експерт Екодії Костянтин Криницький
Кліматична криза ж вимагає від нас швидкого скорочення парникових викидів, щоб запобігти найгіршим наслідкам. Це передбачає, в першу чергу, відмову від викопного палива та справедливий перехід на чисті джерела. Підтримайте Україну на шляху до безпечного майбутнього – ставайте кліматичним активістом.
Діяти на захист довкілля разом!
Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна
okhmarna@ecoact.org.ua
0681193103