США, Об’єднані Арабські Емірати, Чехія, Норвегія, та низка інших країн оголосили про приєднання до антивугільної коаліції Powering Past Coal Alliance (PPCA) під час кліматичної конференції СОР28.
США треті у світі за встановленими вугільними потужностями. Ще 20 років тому американці отримували половину електроенергії саме з вугілля, у 2022 році його частка в електроенергетиці становила 19%, а доєднавшись до PPCA, США зобов’язалися повністю відмовитися від вугілля до 2035 року.
Україна приєдналася до PPCA ще наприкінці 2021 року, також оголосивши про відмову від вугілля до 2035 року у секторі електроенергетики. Згодом почалося російське повномасштабне вторгнення, але вже в 2023 році Міністерство енергетики України ще раз підтвердило рішення відмовлятися від вугілля попри невизначеність військового часу.
Це ще одне свідчення невідворотності згортання вугільної галузі, яка останнім часом і без того занепадає через нерентабельність. Але необхідні не тільки цілі щодо відмови від вугілля, але й механізми які зможуть підтримати країни на цьому шляху та забезпечити справедливу трансформацію шахтарських регіонів.
Одночасно з оголошенням про вступ нових країн до PPCA, Франція разом з Канадою, Європейською комісією, Індонезією, Малайзією, Сенегалом, Великобританією, США, В’єтнамом і кількома організаціями, включно з PPCA, оголосили про запуск нової ініціативи – Coal Transition Accelerator. Вона спрямована на обмін досвідом, розробку нових політик, у тому числі на основі передових практик та отриманого досвіду, а також на започаткування нових джерел державного та приватного фінансування для сприяння справедливому переходу від вугілля до чистої енергії.
Основні напрямки роботи цієї ініціативи:
- Формування стратегії зниження вартості капіталу для інвестицій у чисту енергетику на ринках, що розвиваються, та ринках, що формуються, яка буде розроблена Світовим банком.
- Створення Комісії з переходу від вугілля (Coal Transition Commision), яка запропонує варіанти та рішення для започаткування нових джерел державного та приватного фінансування для відмови від використання вугілля та закриття генеруючих потужностей.
- Створення “золотого стандарту” для оцінки кліматичних і фінансових ризиків, пов’язаних з інвестиціями приватного сектору в нові вугільні активи, який буде розроблений Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) за підтримки Міжнародного енергетичного агентства (МЕА).
«Відмова від вугілля є невідворотною, як в Україні, так і в світі. В той час як Україна бореться за свою безпеку та свободу, і водночас планує відновлення – важливо забезпечити механізми фінансування справедливої трансформації, яка має відбутися в межах відбудови. Саме тому важливо, щоб Україна також стала активною учасницею ініціативи Coal Transition Accelerator», – говорить Анастасія Бушовська, експертка з енергетичної політики Екодії.
Ця публікація підготована у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екодія» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу.