Заступник міністра енергетики Ярослав Демченков підтвердив, що Україна не планує використовувати вугілля в електроенергетиці після 2035 року. Про це він заявив на заході про зелений енергетичний перехід України напередодні Конференції з відновлення України в Лондоні.
Про план відмовитися від вугілля на державних електростанціях до 2035 року вперше оголосили ще у 2021 році на кліматичній конференції у Ґлазґо. Там Україна вступила до Powering Past Coal Alliance (PPCA) – об’єднання національних урядів, бізнесів та організацій, що виступають за відмову від вугільної генерації та перехід на відновлювані джерела енергії. Альянс був співорганізатором і цього заходу в Лондоні.
Однак, усього за три місяці розпочалося повномасштабне вторгнення росії проти України й енергетичний перехід призупинився. Наша енергетична інфраструктура опинилася під обстрілами, потужності відновлюваної енергетики великою мірою теж постраждали або потрапили в окупацію, а всі сили та ресурси пішли на захист країни. Тож ми раді, що бачення «зеленого» майбутнього України залишається незмінним й уряд дотримуватиметься попередніх планів відмовлятися від брудного джерела енергії, що забруднює повітря та посилює зміну клімату.
Крім пана Демченкова, на заході виступав керівник нашого відділу енергетики Костянтин Криницький, який вже понад п’ять років працює із шахтарськими містами спочатку Донеччини, а тепер і всієї України, над плануванням майбутнього без вугілля. Попри війну та інші виклики, з якими стикаються ці громади, їх керівники визнають необхідність поступової відмови від вугілля та готові й далі працювати над справедливою трансформацією, а Екодія спільно з громадськими організаціями Germanwatch та «Альтернатива» продовжує допомагати їм доносити свої потреби до державної влади та міжнародних партнерів.
«Ситуація у різних громадах відмінна, та попри це вони бачать спільне та об’єднуються, аби разом планувати майбутнє без вугілля. Незадовго до Конференції, шахтарські громади об’єдналися у робочу групу, а згодом презентували спільну Концепцію справедливої трансформації у відновленні, яку підтримали 16 громад», – поділився Костянтин Криницький.
Зокрема, для шахтарських громад важливо знати і дату остаточної відмови від вугілля, аби розуміти «дедлайни» і адаптувати свої плани відповідно. Адже більшість громад навіть не знають, коли мають закритися шахти, від яких залежать як місцеві люди, так і уся економіка громад. А від державних стратегій та планів залежить і розвиток на місцях, тож участь громад – місцевої влади, бізнесу, громадськості – необхідна для грамотного планування відмови від вугілля та переходу до чистої енергетики.
Із представників шахтарських громад до заходу також приєднався мер Червонограда (Львівщина) Андрій Залівський. Це місто менше потерпає від російського вторгнення, тож має змогу працювати над стратегією власної трансформації та навіть реалізовувати проєкти. Це одна з двох громад, які обрав український уряд для пілотних проєктів зі справедливої трансформації за підтримки Німеччини.
«Ми хочемо стати містом сталої зеленої енергетики, відкритим для інвестиції та нових підприємств, які вироблятимуть обладнання відновлюваної енергетики у нашій громаді», – зазначив Андрій Залівський у своєму виступі.
Якщо ж ви хочете підтримати роботу Екодії над сталим енергетичним переходом, приєднуйтеся до спільноти наших Друзів.
Ця публікація підготована у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екодія» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу.