Розвиток відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) не обов’язково призводить до зростання ціни на електроенергію. Значно більший вплив на тарифи має державна політика їх формування. Таких висновків дійшли дослідники, що проаналізували ціни на електроенергію та рівень генерації з ВДЕ у 29 країнах за останні 10 років.
Чи впливає збільшення виробництва енергії з ВДЕ на вартість електроенергії?
У період з 2010 по 2019 рік у Люксембурзі частка електроенергії з ВДЕ зросла на 545%, тоді як ціни на електроенергію — лише на 4,2%. Натомість у Латвії електроенергія подорожчала на 55,3%, в той час як генерація з ВДЕ зменшилася на 8,3%. У Туреччині та Угорщині ціни на електроенергію впали приблизно на 35%, незважаючи на значне збільшення частки “зеленої” електроенергії.
У жодній із досліджених країн розвиток ВДЕ не мав прямого впливу на тарифи. Ба більше, часто “зелена” генерація росла стрімкіше за ціни на електроенергію.
Зв’язок енергетичної політики та платіжок
Існує сильна кореляція між рівнем податків та рахунками за електроенергію для населення. До прикладу, причиною низьких тарифів Угорщині є те, що уряд субсидує витрати споживачів і не додає витрати на зелені тарифи до рахунків населення. В інших європейських країнах закликають фінансувати перехід на чисту енергію не з кишень громадян, а за рахунок податків від підприємств-забруднювачів.
Витрати споживачів на електроенергію з відновлюваних джерел можуть зростати, коли органи влади дотримуються неефективної енергетичної політики. Негативний вплив можуть мати великі дотації у вугільну галузь, відсутність енергоефективних заходів. Саме з податків громадян субсидується видобуток і використання викопного палива, а неналежний рівень енергоефективності будівель та підприємств змушує споживачів використовувати більше енергії, ніж вони насправді потребують. Окрім цього, вироблення надлишкової енергії з викопного палива традиційними потужностями добре для гаманців енергетичних компаній, але не домогосподарств.
Відновлювана енергетика постійно дешевшає
Якщо аналізувати лише витрати на генерацію електроенергії з ВДЕ без урахування податків, то “зелений” енергетичний перехід має знизити рахунки споживачів.
Більшість досліджень показують, що сонячна та вітроенергетика пропонують найнижчі ціни на електроенергію порівняно із традиційними електростанціями. Польща, яка виробляє три чверті електроенергії з вугілля, мала найвищі оптові витрати на електроенергію в ЄС у 2020 році.
На противагу ВДЕ-генерації, традиційні вугільна та атомна стають все більш економічно невигідними. В Україні на підтримку вугільної галузі протягом 2018-2019 років було витрачено 751 мільйон євро. Це найбільша сума прямих субсидій на виробництво електроенергії з кам’яного та бурого вугілля з-поміж усіх країн-членів Енергетичного Співтовариства. І ці гроші сплачують зі своїх податки саме громадяни України.
Електроенергія з атомних станцій може виглядати дешевою, однак тариф на неї штучно встановлюється регулятором і не показує реальної вартості. Адже крім виробництва енергії, необхідно витрачати кошти на поводження з радіоактивними відходами, відпрацьованим ядерним паливом, а також на безпечне закриття старих реакторів. Зараз грошей критично недостатньо. На зняття з експлуатації енергоблоків, які відпрацювали свій термін, за 15 років назбирали всього 5 млрд грн. При цьому навіть для одного блоку знадобиться мінімум мільярд євро, а в Україні таких вже 12. Оплачувати їх закриття доведеться з власної кишені нам чи нашим дітям.
Одним із ключових рішень для України може стати масштабне впровадження заходів з енергоефективності та нових механізмів підтримки відновлюваної енергетики. Це допоможе чистій енергії постійно зменшувати ціни на власну електроенергію через конкуренцію з іншими гравцями на ринку.
“За останні п’ять років в Україні потужність станцій, що працюють за «зеленим» тарифом, зросла з 1242 МВт у 2014 році до 8185 МВт. Водночас, ринки ВДЕ інших країн відмовляються від такої штучної підтримки на користь більш конкурентних механізмів. Виробники відновлюваної енергії більше конкурують між собою або з іншими видами енергії, що призводить до здешевшання елетроенергії з ВДЕ. Україні ж необхідно усунути перешкоди для подальшого розвитку ВДЕ та впровадити нові механізми підтримки, які йтимуть на користь і виробникам, і споживачам”, – коментує Анна Богушенко, фахівчиня з питань енергетичної політики ГО “Екодія”
Контакти:
Валентин, 066 545 14 88