751 мільйон євро. Саме стільки Україна витратила на підтримку вугільної галузі протягом 2018-2019 років. Це найбільша сума прямих субсидій для виробництва електроенергії з кам’яного та бурого вугілля з-поміж усіх країн-членів Енергетичного Співтовариства (далі – ЕС), до якого входить Україна.
Такі результати звіту представників секретаріату ЕС. Вони проаналізували субсидії 6 країн членів Енергетичного співтовариства, які використовують вугілля для виробництва енергії, а саме: Боснію і Герцеговину, Косово, Чорногорію, Північну Македонію, Сербію і Україну.
Відповідно до звіту, протягом у 2015-2019 років дані країни витратили два мільярди євро на підтримку вугільної галузі. Водночас кількість прямих субсидій з 2015 року зменшується в кожній із цих країн, крім України.
Україна планує дотувати вугільну галузь у 2021 більше, ніж останні 5 років
До початку українсько-російської війни у 2014 році з державного бюджету на дотування шахт витрачали близько 15 мільярдів гривень щороку. У 2016-2020 роках на дотації витрачали 1-3 мільярди в рік, адже частина шахт на тимчасово непідконтрольних територіях. При цьому, в плані бюджету на 2021 рік уряд заклав майже 4 мільярди гривень на підтримку вугільної галузі.
Чому вугілля шкідливе для довкілля та вашого здоров’я?
Спалення викопного палива, зокрема вугілля, впливає на зміну клімату, забруднює довкілля та загрожує здоров’ю населення. Шахти, заводи та застарілі вугільні електростанції щохвилини викидають сотні кілограмів парникових газів та токсичних речовин в атмосферу, воду та ґрунт.
“Через тривалу залежність від вугілля та низький рівень енергоефективності у 2017 році Україна була 32-ю країною за загальним обсягом викидів. А економіка держави належить до найбільш вуглецемістких. Тому насторожує масштаб субсидій, витрачених на найбільш забруднююче джерело енергії.
Поки світ рухається до вуглецево нейтральної енергетичної системи, звіт показує, що ми продовжуємо залишатися в минулому. Для “зеленої” трансформації необхідно припинити субсидувати, кредитувати й інвестувати в викопне паливо”, – коментує Анна Богушенко, фахівчиня з питань енергетичної політики ГО “Екодія”
Україна як договірна сторона Енергетичного Співтовариства має зобов’язання позбутися будь-яких дотацій в енергетичному секторі для того, щоб забезпечити вільну конкуренцію на ринку і не давати одним компаніям несправедливої переваги над іншими.
Контакти:
Валентин, 066 545 14 88