Європейська Комісія оприлюднила стратегію повної декарбонізації економіки Євросоюзу, яка передбачає нульові викиди парникових газів до 2050 року. Після цієї дати має забезпечуватись від’ємний баланс: поглинання парникових газів з атмосфери повинно перевищувати залишкові викиди.
Політична декларація “Чиста планета для усіх” та текст проекту довготермінової стратегії ЄС охоплюють практично всі сфери державної політики і відповідають цілям Паризької Угоди: обмежити глобальне потепління на рівні значно нижчому, ніж 2 °С, а також докласти максимум зусиль для росту температури не більше, ніж 1,5 ° С.
Технічна та економічна можливість повної декарбонізації економіки підтверджується висновками міжнародної неурядової “Комісії з енергетичної трансформації”, до якої увійшли більше 200 галузевих експертів та промисловців. Згідно з їхньою доповіддю, технічно і фінансово досягнення нульового рівня викидів СО2 від “складних” секторів – важкої промисловості, вантажного транспорту та авіації – можливе до 2050 року в розвинених країнах світу та до 2060 року у країнах, що розвиваються.
“Візія Євросоюзу щодо кліматичного нейтралітету вже до середини століття – потужний сигнал для країн світу. Ця далекоглядна ціль допомагає бізнесу, містам, науковим інститутам, майбутнім представникам влади чітко розуміти напрямок роботи та розвитку. На відміну від такого кроку ЄС, бачення України поки що є протилежним – збільшення викидів парникових газів протягом наступних десятиліть. Це дуже дивує, адже Україна має надзвичайно високий потенціал для розвитку чистих джерел енергії, енергоефективності, нових технологій. Визначитися саме з цим шляхом видається найбільш економічно, соціально та екологічно обгрунтованим варіантом, який для себе обирають все більше країн та громад”, – коментує керівниця кліматичного відділу Центру екологічних ініціатив “Екодія” Анна Акерманн.
У межах угод з ЄС Україна зобов’язана розробити та затвердити свій Національний план з клімату та енергетики з чітко визначеними цілями до 2030 року. І тут мова не лише про протидію зміні клімату та відповідальність перед партнерами. Прийняття та досягнення амбітних цілей з енергоефективності, скорочення викидів парникових газів, розвитку відновлюваної енергетики має сприяти досягненню енергетичної незалежності країни та модернізації економіки.
Стратегія ЄС узгоджується з висновками, що були оприлюднені Міжурядовою групою експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) в спеціальній доповіді про глобальне потепління на 1,5 °C. Викиди двоокису вуглецю (CO2), спричинені діяльністю людини, необхідно скоротити майже наполовину до 2030 року (у порівнянні з рівнем 2010 року). Це дозволить досягнути балансу між антропогенними викидами та поглинанням СО2 з атмосфери приблизно до 2050 року у межах всієї планети та дасть шанс утримати ріст температури до межі 1,5 °С.
Довгострокова візія повної декарбонізації ЄС була оприлюднена 28 листопада, менш ніж за тиждень до початку переговорів Рамкової конвенції ООН зі змін клімату, які будуть проходити 3-14 грудня в м. Катовіце, Польща.
Тепер документ повинні розглянути Рада Європи, Європейський Парламент, Комітет Регіонів та Економічний і Соціальний Комітет. Спеціальне засідання Ради Європи відбудеться 9 травня 2019 року в м. Сібіу (Румунія).
Контакти для додаткової інформації:
медіа-відділ Екодії
+38 066 545 14 88, Валентин