Повномасштабне вторгнення росії має довгострокові наслідки не тільки для України, але і для усіх учасників енергетичного ринку та глобальної економіки, переконані експерти Міжнародного енергетичного агентства (МЕА). У щорічному огляді World Energy Outlook 2022 фахівці МЕА стверджують: поточна криза складніша за усі енергетичні потрясіння, з якими людство стикалося будь-коли у своїй історії.
«Цьогоріч головною особливістю стало те, що криза зачіпає одразу кілька ринків: газовий, нафтовий, вугільний. А також породжує ризики для глобальної продовольчої безпеки й загострює питання зміни клімату. Тому і рішення мають бути комплексними і сталими, – коментує Ганна Рутковська, експертка з енергетичної політики ГО «Екодія». – Перехід на чисті джерела енергії та свідоме споживання вже не є питанням «бути чи не бути», стоїть лише питання «коли». Недарма фахівці МЕА роблять ставку на значне збільшення частки «зеленої» електроенергії у загальному споживанні. У світу з’явився унікальний шанс швидкого переходу від викопного палива до використання повністю альтернативних джерел енергії разом з масштабуванням заходів з енергоефективності».
Міжнародне енергетичне агентство пропонує три сценарії трансформації світової енергосистеми – базовий, амбітний та «Нульові викиди до 2050 року». Їхня реалізація цілком залежить від готовності урядів окремих країн реалізовувати задекларовані попередньо цілі.
Так, усі три сценарії передбачають збільшення частки електроенергії в глобальному кінцевому споживанні. Але для базового сценарію ця частка становитиме 28% у 2050 році, для амбітного – 40%. А для реалізації плану «Нульові викиди до 2050 року» доля електроенергії має перевищувати 50%.
Водночас, людство ще не досягло пікового попиту на викопне паливо. У базовому сценарії очікується, що для вугілля пік настане після 2025 року, для нафти – у середині 2030-х років. А найоптимістичніший прогноз МЕА пророкує зниження частки викопного палива до двох третіх уже до кінця цього десятиліття.
Таким чином, викиди CO2 досягнуть історичного максимуму 37 млрд тон у 2025 році. Після цього вони повинні почати знижуватися. І до 2050 року впадуть до 32 млрд тон.
Аби це стало можливим, світові інвестиції в відновлювані джерела енергії мають зрости з $1,3 трлн у 2022 році до більш ніж $2 трлн на рік до 2030 року у базовому сценарії. Амбітний сценарій передбачає втричі вищі інвестиції.
Окрему увагу автори звіту приділили ролі росії. Експерти МЕА переконані: росії не вдасться повернути експортний рівень енергоносіїв обсягу 2021 року. Передбачається, що її частка на світовому газовому ринку впаде з 30% у 2021 році до 15% у 2030 році в базовому сценарії і до 10% – в амбітному. Виручка від газового експорту зменшиться з $75 млрд до менш ніж $30 млрд в найбільш оптимістичному сценарії.
Обсяг російської нафти зменшиться на 25% до 2030 року, а до 2050-го року – на 40%. Очікується, що експорт з росії буде заміщений близькосхідними постачальниками. Частина експорту відійде Північній Америці, яка вже до середини 2020-х обійде росію за часткою світового ринку.
Контакти для додаткової інформації:
Оксана Гук
go@ecoaction.org.ua
Міжнародне енергетичне агентство (International Energy Agency, IEA) — автономний міжнародний орган в рамках Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Налічує 29 країн-учасниць. Мета організації — сприяння міжнародному співробітництву в галузі вдосконалення світової структури попиту та пропозиції енергоресурсів та енергетичних послуг. Агентство фокусується на енергетичній безпеці, економічному розвитку та на захист довкілля (в тому числі на боротьбі зі змінами клімату). МЕА також просуває використання альтернативної енергетики, особливо відновлюваних джерел, раціональних енергетичних політик, міжнародної кооперації в енергетиці.