Попри повномасштабну війну продовжується робота над справедливою трансформацією вугільних громад: представники шахтарських міст об’єдналися у робочу групу з планування відновлення, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України оголосило про початок роботи над Програмою справедливої трансформації вугільних регіонів, до якої вже долучилася й Екодія з представниками муніципалітетів, була створена Асоціація вугільних міст України.
Втім, в першу чергу трансформація шахтарських міст має відбуватися на місцях та із залученням громадськості. Саме тому Екодія шукає місцеві громадські організації, які готові працювати над темою справедливої трансформації вугільних громад та експертно підсилювати роботу одне одного.
Протягом серпня-грудня 2023 року тривав конкурс проєктів, в межах якого було відібрано три проєкти ГО, які будуть втілені цього року. Ми вже запустили його продовження, а про перших переможців та їхні плани поговоримо далі.
Програма комплесного відновлення Петропавлівської селищної ТГ (Дніпропетровщина) від «Регіонального центру економічних досліджень та підтримки бізнесу»
Фонд «Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу» в межах проєкту підтримує Петропавлівську громаду Дніпропетровської області у розробці та ухваленні нової моделі економічного розвитку, орієнтованої на інноваційну, «зелену» економіку громади, впроваджену через механізм комплексного відновлення. У проєкті програми комплексного відновлення території громади Фонд планує визначити основні просторові, містобудівні та соціально-економічні пріоритети для відновлення і включити комплекс заходів для відновлення тих місць, які найбільше потерпають від екологічних, інфраструктурних чи інших криз. Ці заходи повинні бути орієнтовані на трансформацію громади від вугільної до природоорієнтованої.
Проєкт має об’єднати мешканців громади навколо створення нових точок економічного зростання з урахуванням наявного економічного та людського потенціалу для диверсифікації переважно вугільної економіки громади.
Оцінка потенціалу встановлення сонячних електростанцій для муніципальних установ міста Ладижин (Вінниччина) від RePower Ukraine
Благодійний Фонд «Репавер Юкрейн Фаундейш» у своєму проєкті візуалізує сонячний потенціал дахів 20 комунальних будівель за допомогою технології солар-маппінг. На основі цих даних Фонд надасть рекомендації місцевій владі щодо оптимального розташування сонячних панелей та теплових колекторів на цих дахах. Це допоможе громаді, владі міста та іншим зацікавленим сторонам приймати обґрунтовані рішення щодо встановлення сонячних панелей та оптимізації їхнього розташування для максимальної ефективності.
Крім цього, Фонд планує активно розповідати громаді через місцеві ЗМІ про свій проєкт та переваги децентралізованої відновлюваної енергетики в контексті справедливої енергетичної трансформації. У співпраці з владою міста заплановано розробку та друк інформаційної брошури, а також розповсюдження її серед місцевих чиновників, керівників муніципальних закладів, представників громадських організацій.
Адвокація структурних змін економіки вугільних громад в процесі справедливої трансформації від «Центру антикризових досліджень»
Громадська організація «Центр антикризових досліджень» проаналізує наявну законодавчу та нормативно-правову базу, яка стосується реалізації завдань справедливої трансформації вугільних громад. Робота допоможе зрозуміти, що у законодавстві заважає структурним змінам в економіці громад та що варто змінити, аби створити нові можливості для справедливої трансформації. За результатами ГО підготує рекомендації для національної та місцевої влади, а також матеріали для ЗМІ.
Більше про перебіг та результати проєктів ми також будемо розповідати на нашому сайті. А якщо ви представляєте громадську організацію, яка також прагне допомогти шахтарським громадам трансформувати свою економіку та готова співпрацювати з Екодією, долучайтеся до другого етапу конкурсу.
Конкурс відбувається в рамках проєкту «Нова енергія – сприяння діалогу для сталого розвитку українських вугільних регіонів», який реалізується партнерськими організаціями – Germanwatch, Центром екологічних ініціатив “Екодія”, Луганським обласним правозахисним центром “Альтернатива” за підтримки Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини у співпраці з Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.