У жовтні 2023 року під час Другого щорічного українського форуму високого рівня «Відновлення шахтарських громад України в умовах сьогодення» було оголошено про відновлення роботи над Державною цільовою програмою справедливої трансформації вугільних регіонів України.
Екодія, Альтернатива та Germanwatch звернулися до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури із пропозицією допомогти у проведенні спільних консультацій з представниками шахтарських громад. І вже 14 грудня відбувся перший захід, на якому представники вугільних регіонів мали можливість обговорити зміни в громадах, які відбулися після російського повномасштабного вторгнення, актуальну ситуацію та проблеми, можливі стратегії розвитку та підходи до вирішення проблем, щоб сформувати пропозиції щодо завдань і заходів майбутньої програми. Програма має визначити, які заходи будуть втілюватися на державному рівні для розв’язання проблем та сприяння розвитку шахтарських громад.
До обговорення долучилися Мирноградська, Покровська, Гірська, Добропільська, Павлоградська, Тернівська, Нововолинська, Червоноградська, Поромівська, Новогродівська та Литовезька громади.
“Ми раді співпраці з Міністерством та можливості допомогти з розробкою цього важливого для шахтарських громад документу. Це доволі унікальна можливість долучитися до розробки національної програми на такому ранньому етапі, та ще й долучити до цього процесу представників вугільних регіонів. Ми раді такому відкритому діалогу в ці непрості часи та сподіваємося, що ця робота допоможе зробити текст програми більш якісним і таким, що по-справжньому відображає потреби шахтарських громад, – коментує Анастасія Бушовська, фахівчиня з енергетичної політики міст Екодії.
Подію організовано в межах проєкту «Нова енергія — сприяння діалогу для сталого розвитку українських вугільних регіонів», який реалізується партнерськими організаціями Germanwatch, Центром екологічних ініціатив «Екодія», Луганським обласним правозахисним центром «Альтернатива» за підтримки Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини у співпраці з Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.