Поліція шукає винних у тому, що сотні тонн гною зі свинокомплексу потрапили у річку.
Судово-екологічна експертиза підтвердила, що забруднення земель та води у річці Псел на Полтавщині виникло через порушення природоохоронного законодавства. Про це стало відомо з відповіді обласної прокуратури на запит громадської організації «Екодія».
«Полтавським відділенням Національного наукового центру “Інститут судових експертиз ім. М.С. Бокаріуса” проведено судово-екологічну та економічну експертизу, яка підтвердила забруднення земель на території Омельницької сільської ради Кременчуцького району. Висновки експертизи показали, що забруднення створило небезпеку для довкілля та завдало шкоди державі через порушення природоохоронного законодавства», – йдеться у повідомленні прокуратури.
Як зазначили в Екодії, масовий мор риби у річці Псел на території Кременчуцького району стався у липні минулого року. Тоді мешканці виявили земельну ділянку, на яку напередодні працівники місцевого свинокомплексу вивезли сотні тонн залишків свинячої гноївки. Фекалії зливою змило у річку Псел.
«Коли тече річка лайна, а по ній сотні мертвих рибин – це було важко не помітити. Мій будинок розташований метрів за 300 від води. І ці запахи стояли всюди, це було схоже на фільм жахів», – розповідає Світлана Неіленко, місцева жителька. – «У нас велика кількість баз відпочинку по руслі річки, сюди люди приїздили купатися з усіх навколишніх сіл, з Кременчука, навіть Полтави. А після цього випадку в терміновому порядку викликали батьків, щоб забрали дітей із таборів поруч. Однак, після цієї катастрофи ніхто річку не чистив, а винних досі не знайшли».
За словами Світлани Неіленко, населений пункт Гуньки став епіцентром забруднення. Дослідження води у колодязях показало перевищення рівня нітратів майже у 50 разів. Тож люди їздили у Кремечук і купували собі питну воду.
«Брудна вода в річці і масова загибель риби – це те, що місцеві жителі спостерігали на власні очі. Але є й непрямі наслідки, наприклад, забруднення нітратами підземних вод, які є джерелом питної води для сусідніх сіл. Тому дуже важливо, щоб винуватець був притягнутий до відповідальності, і щоб такі випадки не повторювалися в майбутньому», – розповідає Марія Бєлкіна, керівниця відділу сільського господарства Екодії.
Як додає Марія Бєлкіна, у справі вже понад рік триває досудове розслідування. І хоч місцеві добре знають, звідки взявся гній у річці, поліція поки що нікому не оголосила підозри. За інформацією прокуратури, наразі призначена додаткова експертиза для підтвердження розміру шкоди, завданої довкіллю.
Нагадаємо, минулого року Екодія провела панельну дискусію, аби розібратися, як нарешті запобігти повторенням таких випадків у майбутньому.