Експерти, науковці, міжнародні організації, дослідницькі інституції, громадські та приватні організації презентують власні рекомендації до планів повоєнної відбудови України. Дискусії відбудуться в рамках Міжнародної експертної конференції з питань відновлення, реконструкції та модернізації України, що відбудеться 25 жовтня у Берліні. Захід відкриватимуть канцлер Німеччини Олаф Шольц та президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Із промовою також виступить президент України Володимир Зеленський.
Крім фінансової, гуманітарної та військової підтримки, світ готовий допомагати Україні і в більш довгострокових процесах повоєнного відновлення. Конференція – один із кроків на цьому шляху, покликаний об’єднати знання світових експертів для допомоги Україні у побудові довгострокових стратегій відновлення.
Українська громадськість також презентувала своє бачення цього процесу. Представники громадських організації “Екодія”, Razom We Stand, Vision Zero та Greenpeace вимагають взяти за основу післявоєнного відновлення України принципи зеленої відбудови. Перехід на відновлювані джерела енергії, фокус на електричному громадському транспорті та будівлях з нульовим споживанням енергії, а також відмова від подальших інвестицій у викопні види палива мають стати ключовими у цьому процесі.
Із проханням підтримати цю ініціативу громадськість звернулася також до Олафа Шольца, який прийматиме цю конференцію. А під будівлею Канцлера активісти встановили копію вітрової турбіни.
“Виробництво відновлюваної енергії стрімко розвивалося до повномасштабної війни в Україні”, –каже Євгенія Засядько, керівниця кліматичного відділу “Екодії”. – “Але дві третини всієї генерації відновлюваної енергії знаходиться на півдні України, в одному з найбільш постраждалих від війни регіонів. Енергетична система централізована, тому вся система є легкою мішенню для росії, і це вплине на всю країну. Період відновлення має базуватися на розвитку децентралізованих проєктів з відновлюваної енергетики та зменшенні залежності від великих енергогенеруючих об’єктів, таких як атомні електростанції. Домогосподарства, організації та громади повинні мати можливість виробляти та управляти власною енергією”.
“Ми не можемо більше покладатися на централізовані енергетичні системи минулого, які працюють на викопному паливі”, – каже Світлана Романко, директорка Razom We Stand, – “Окрім того, що вони шкодять клімату, вони виявилися надзвичайно вразливими до цілеспрямованих атак з боку Росії. Відновлення України – це унікальний шанс для Європи в цілому, як континенту, прискорити енергетичний перехід та досягти реальної енергетичної безпеки на основі відновлюваних джерел енергії. Канцлер Шольц та Президент Зеленський повинні подивитися правді в очі: у післявоєнній Україні немає місця для нової інфраструктури викопного палива”.
“Проект планів відновлення України абсолютно не відповідає Стратегії ЄС з розумної та сталої мобільності”, – каже Віктор Загреба, голова Vision Zero. – “Слово “автомобіль” там згадується 195 разів, а “сталий” – лише один раз! Крім того, потреби українських міст взагалі не відображені. Ми переконані, що плани відновлення мають бути повністю переписані, і що нові документи мають базуватися на зеленому баченні, а також на цілях та найкращих практиках ЄС у сфері сталої мобільності”.
“Ремонтуючи та будуючи нові будинки та громадські будівлі, ми не можемо дозволити собі витрачати кошти на відновлення з використанням старих технологій”, – каже Денис Цуцаєв, кампейнер Greenpeace у Києві. – “Пріоритетом має стати встановлення сонячних панелей, теплових насосів та належне утеплення. Щоб мати теплі, ефективні та затишні будинки для всіх українців, які чекають на повернення. Будівлі з майже нульовим споживанням енергії мають стати новим стандартом для всіх новобудов вже з 2023 року. Україна має історичний шанс стати на шлях до кліматично чистої, незалежної енергетики за найкращими сучасними технологіями. Це найкраща і реальна інвестиція в українське майбутнє”.
Відбудова України вимагатиме колосальних зусиль та інвестицій. Важливо переконатися, що ці зусилля підуть на розбудову кращої, комфортнішої, сучаснішої та екологічнішої країни. Крім того, враховуючи світове прагнення зменшувати викиди парникових газів та вплив на зміну клімату, відбудова старої брудної інфраструктури стане менш привабливою для інвесторів.