24 червня 2019 року Секретаріат Енергетичного Співтовариства (ЕС) визначив 10 кроків для поступового енергетичного переходу для країн-членів. Про це йдеться у Маніфесті, опублікованому організацією.
Документ уперше наголошує на:
- Необхідності повного припинення субсидування вугільної галузі.
Конкретні цілі та дії у цьому напрямку повинні бути враховані при розробці інтегрованих Національних планів з енергетики та клімату (НПЕК).
- Визначенні дати відмови від використання вугілля в енергетиці.
Відповідного копромісу повинні досягти усі зацікавлені сторони: профспілки, місцева влада шахтарських міст, профільні міністерства (фінансів, енергетики, екології, соціального забезпечення та регіонального розвитку), приватні вугледобувні компанії, представники громадянського суспільство тощо.
Щоб спростити надання фінансової підтримки відповідним регіонам, також пропонують створити аналог Платформи Європейської Комісії “Трансформація вугільних регіонів”, але в рамках Енергетичного Співтовариства.
Серед інших важливих кроків також визначення мети 2030 з декарбонізації, встановлення ціни на викиди парникових газів, впровадження системи аукціонів для стимулювання розвитку відновлюваних джерел енергії тощо.
“Даний Маніфест є потужним сигналом від Енергетичного Співтовариства. Уперше чітко проговорюється необхідність повної відмови від використання вугілля та зупинення “брудних” дотацій. Україна, як одна з держав-членів ЕС, має прислухатися та розпочати виконання даних кроків”, – коментує експерт Екодії Костянтин Криницький.
А щоб згортання вугільної промисловості відбувалося з меншими негативними наслідками для шахтарських регіонів, раніше незалежні експерти розробили перелік рекомендацій. Як здійснити справедливий перехід від спалювання вугілля до сталого економічного розвитку читайте в дослідженні “Досвід трансформації шахтарських регіонів: рекомендації для України”.
Контактна інформація:
Валентин, 066 545 14 88
Олександра, 068 119 31 03
Фото: Niels Ackermann / LUNDI13