2035 рік не є фінальної датою відмови від використання вугілля на державних теплових електростанціях. Нещодавно Україна приєдналася до антивугільного альянсу Powering Past Coal Alliance (PPCA), при вступі до якого і назвала цю дату. Однак Ольга Стефанішина, віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, спростувала цю інформацію під час пресланчу за результатами міжнародних кліматичних переговорів COP26.
За її словами, Кабінет Міністрів України не затверджував офіційних документів щодо відмови від вугільної генерації до 2035 року, а саме Міністерство енергетики повинно «провести переговори з Альянсом, щоб скоригувати цю цифру», адже вона «не відображає … офіційної позиції [уряду]».
Це також частково підтверджують у Міненерго. На наш запит у відомстві відповіли, що «моделювання визначає 2035 рік як оптимістичний сценарій, а 2040 рік – як базовий сценарій поступового виведення з експлуатації електричних станцій, що працюють на вугіллі, та припинення некомпенсованого спалювання вугілля».
Виглядає так, що нинішній план уряду знаходиться десь між поетапним скороченням “некомпенсованого” виробництва електроенергії з вугілля та повним припиненням його використання, швидше за все, до 2040 року. Потужності уловлювання та зберігання вуглецю розглядаються як варіант досягнення цих цілей.
При цьому Міністерство наголошує, що «приєднання до Альянсу не створило для нас жорстких зобов’язань».
Така різка зміна позиції викликає занепокоєння, проте Міністерство енергетики також додало нові умови. Лист містить наступну фразу: «[приєднання до PPCA] означає, що ми маємо поступово зменшувати використання вугілля, а також не використовувати технології так званого некомпенсованого виробництва електроенергії з вугілля – без застосування технологій для істотного скорочення викидів CO2, таких як уловлювання і зберігання вуглецю».
«Одне лише згадування Міністерством технологій уловлювання та зберігання вуглецю як варіанту декарбонізації викликає тривогу. Це не було частиною обговорень на національному рівні і ми були впевнені, що раніше оголошена дата стосується повної відмови. Однак, на жаль, стає очевидним, що ця нова риторика відображає остаточне рішення COP26, де було прийнято неамбітне формулювання щодо вугілля.
У свою чергу заява пані Стефанішиної тільки підкреслює відсутність чіткої координації погодження такого важливого питання, як відмова від вугілля. Така непослідовна позиція України викличе нерозуміння, як наших міжнародних партнерів, так і всередині держави. Ми переконані, що Україна має підтвердити раніше анонсовану дату, закріпити її в національних документах та перейти нарешті до найважливішої частини – створення поетапної дорожньої карти виконання зобов’язання», – коментує Костянтин Криницький, керівник відділу енергетики ГО Екодія.
Повний текст листа Міністерства енергетики знаходиться за посиланням.