У Дніпрі відбувся круглий стіл, присвячений справедливій трансформації вугільних громад області. Захід об’єднав представників місцевого самоврядування, бізнесу та громадських організацій для обговорення майбутнього регіону в контексті переходу на відновлювані джерела енергії (ВДЕ).
«Обстріли енергетичної інфраструктури та енергетична криза показали, що нам потрібно якнайшвидше переходити на відновлювані джерела енергії, щоб зробити енергосистему стійкішою та екологічнішою. Важливо поєднувати різні ВДЕ-рішення, інтегрувати системи накопичення енергії та стимулювати локальне виробництво обладнання. Активна участь місцевої влади є ключовою у впровадженні цих змін, які забезпечать громадам енергетичну незалежність і стабільність», — зазначила Анастасія Бушовська, фахівчиня з енергетичної політики ГО «Екодія».
На заході представили дослідження потреб шахтарських громад Дніпропетровщини — Павлоградської, Петропавлівської, Миколаївської та Тернівської. У ньому показано, як ці громади можуть розвиватися завдяки інвестиціям у відновлювану енергетику та енергоефективні технології.
Одне з ключових питань круглого столу — створення доданої вартості для громад через розвиток місцевого виробництва та об’єднання виробників. Для Дніпропетровської області, зокрема її вугільних громад, перспективним напрямком є розвиток сільськогосподарських кооперативів.
На прикладі Першотравенська (нині Шахтарське) учасники заходу обговорили, що централізоване опалення на вугіллі — неефективне. Старе обладнання часто ламається, тарифи штучно стримуються, а борги накопичуються. Рішенням для громади може стати перехід на відновлювані джерела енергії та утеплення будівель. Для цього регіону найкращим варіантом є біогаз, оскільки область має великий аграрний потенціал.
Проте такі проєкти можуть бути невигідними, якщо тарифи на тепло залишаться низькими. Нове обладнання потребує великих інвестицій. Тому важливо поєднувати різні види ВДЕ — сонячну, вітрову та біоенергетику, а також встановлювати системи накопичення енергії.
«Зелена трансформація — це комплексний виклик для всіх стейкхолдерів. Важливим елементом є створення привабливих умов для інвесторів. Для цього громади повинні мати так званий «паспорт регіону», який показує стратегії розвитку, потенціал громади та її привабливість для бізнесу. Цей документ стане візитівкою громади, яка демонструє її сильні сторони», — наголосила Юлія Усенко, голова Всеукраїнської Агенції Інвестицій та Сталого Розвитку (SDIA).
Юлія Усенко підкреслила, що громади повинні бути відкритими для інвесторів, а бізнес — соціально відповідальним. Особливу увагу слід приділяти розвитку людських ресурсів: підтримці ветеранів, внутрішньо переміщених осіб та людей з інвалідністю.
Також на круглому столі обговорили інтеграцію теплових насосів у централізоване опалення та роль місцевої влади у цих процесах. Учасники дійшли згоди, що майбутнє енергетики регіону залежить від спільних зусиль усіх зацікавлених сторін. Енергетична трансформація — це не просто відмова від вугілля. Це нові можливості для громад, які готові до змін.
Повний запис круглого столу доступний на Youtube-каналі Екодії.
Проєкт «Нова енергія – сприяння діалогу для сталого розвитку українських вугільних регіонів» реалізується партнерськими організаціями – Germanwatch, Центром екологічних ініціатив “Екодія”, Луганським обласним правозахисним центром “Альтернатива” за підтримки Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини у співпраці з Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), за фінансової підтримки Європейського Союзу.