У травні активісти 7 шахтарських міст тимчасово встановлювали “інопланетну” металеву конструкцію, яка символізує початок процесу трансформації вугільних регіонів. Мова про міста, що входять до Платформи сталого розвитку – Добропілля (на фото), Покровськ, Вугледар, Селидове, Білозерськ, Мирноград і Торецьк.
Як виникла ідея з монолітом
Подібну конструкцію вже використовували для висвітлення певних проблем у світі та в Україні. Активісти з вугільних міст Донецької області вирішили цією акцією привернути увагу до необхідності справедливої трансформації територій у разі закриття шахт.
Наразі ці міста повністю залежать від функціонування вугільних підприємств. 29 з 33 державних шахт є збитковими і українських уряд декларує необхідність поступового їх закриття.
Для стримання кліматичної кризи Україна має повністю відмовитися від використання вугілля в енергетиці та перейти на відновлювані джерела енергії. Проте закриття шахт призведе до складних соціально-економічних наслідків для цілих міст та регіонів, економіка яких будувалася довкола них
Що Україна робить для справедливої трансформації
У травні 2019 року була створена Платформа сталого розвитку вугільних міст Донецької області. Наразі до неї входять вже 9 шахтарських міст Донеччини, 3 місцеві громадські організації та Донецька торгово-промислова палата. Її основна мета – пошук шляхів для справедливої трансформації власного регіону та диверсифікація місцевої економіки через впровадження нових та інноваційних рішень. Останній рік ці громади працюють над створенням спільної стратегії трансформації.
У травні 2020 року уряд створив координаційний центр з питань трансформації вугільних регіонів. Його завдання – проаналізувати реальний стан економіки та соціального забезпечення у шахтарських містах і запропонувати варіанти нових напрямів для розвитку місцевої економіки та створення робочих місць. Також, на його засіданнях мають бути презентовані та погоджені державна програма трансформації вугільних регіонів до 2030 року та програма реформування вугільної галузі.
Залучення місцевої влади до мешканців до планування процесів справедливої трансформації – є необхідною умовою її успішного проведення. Співпраця усіх зацікавлених сторін на національному та локальному рівнях має стати пріоритетом українського уряду.
Контакти для додаткової інформації:
Валентин, 066 545 14 88