Близько 500 активістів та активісток влаштували акцію під стінами зали, де Міністри роблять свої заяви на COP25. Громадські організації та рухи, корінні народи, молодь, правозахисні групи об’єдналися і вимагали у багатих країн підвищити амбіції та діяти для подолання зміни клімату.
Поки маленькі та найвразливіші до кліматичної кризи країни впроваджують сміливі кліматичні політики і спонукають до цього інших, найбільші та найбагатші забруднювачі продовжують затягувати переговорний процес.
За перший тиждень переговори не просунулися далеко. Багаті країни, що своєю діяльністю привели нас до кліматичної катастрофи, не прийняли рішень щодо надання фінансової підтримки вразливим країнам, які вже зараз страждають через їхні дії. Розвинені країни також продовжують опиратися включенню теми захисту прав корінних народів, жінок, спільнот Глобального Півдня в переговорний процес.
Громадянське суспільство обурене, що поки великі забруднювачі продовжують впливати не переговори, погіршуючи ситуацію, голос людей намагаються приглушити. Навіть сьогоднішню мирну акцію охорона витіснила надвір, залишивши без верхнього одягу та доступу назад до приміщення. Частину активістів та активісток позбавили бейджів, які дозволяють їм потрапити всередину. До кінця дня нікого з представників НУО вже не пускали на територію СОР.
“Ми вважаємо несправедливим відтягування допомоги людям, які найбільше цього потребують. Саме тому вийшли підтримати мирне зібрання. Я була здивована, що організатори конференції вивели нас і загрожують забороною доступу на подальші події. Виключення сотень громадських активістів з конференції – це підтвердження закритості цього процесу”, коментує наша Ірина Бондаренко, яку, разом з іншими, вивели з території конференції в оточенні поліції.
Це вже не вперше активісти стикаються з перешкодами на кліматичних переговорах. Раніше в стінах COP Секретаріат UNFCCC (РКЗК ООН) заборонив роздавати щоденну газету ECO, яку випускають члени Climate Action Network, спочатку в стінах, а потім і за межами будівлі, де відбувалися перемовини. Волонтерів виганяли, а їхні речі обшукували. Однак під тиском громадськості газету повернули. Минулого року деяких представників громадських організацій не впустили до Польщі через “загрозу національній безпеці“, а двох людей з Екодії затримали, попри те, що всі вони мали офіційну акредитацію на COP.
Нугзар Кохреідзе, голова НУО Науково-інтелектуальний клуб “Діалог поколінь” RICDOG з Грузії вже вдруге виявляється небажаним гостем на переговорах. У минулому році він чотири дні прожив в аеропорту Катовіце, оскільки його відмовилися впускати в країну. А цього року, коли він нарешті зміг дістатися до COP, охорона під час акції забрала в нього бейдж, який дозволяє потрапити всередину.
І хоча наступного дня доступ для майже усіх активістів та активісток поновили (крім трьох, які нібито образили охорону), проблема так просто не вирішиться. Необхідні рішення досі не прийняті, країни-забруднювачі продовжують затягувати перемовини. Тим часом тих, хто вимагають рішучої кліматичної політики та спонукають країни діяти, намагаються змусити замовкнути. Замість вирішувати реальну проблему, яка загрожує мільйонам людей по всьому світу, UNFCCC бореться з тими, хто найбільше хоче допомогти.
Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна
okhmarna@ecoact.org.ua
0681193103