Сонячне світло безкоштовне, а от необхідна технологія для його використання та перетворення в електроенергію була не найдешевшою альтернативою.
Але це поступово змінюється. Згідно з новим звітом Міжнародного енергетичного агентства, вартість енергії із сонячних електростанцій (СЕС) у 2020 році в більшості країн менша за електрогенерацію з вугілля і газу. Багато урядів підтримують будівництво сонячних електростанцій. У США та Європі виробництво електроенергії від СЕС, побудованих цього року, обходиться в середньому 35$-55$ за МВт/год. Для порівняння, для вугілля вартість складає від 55$ до 150$ доларів за МВт/год.
У звіті сонячна енергетика називається “новим царем електроенергії”, оскільки ціни продовжують знижуватися. За прогнозами, виробництво електроенергії, що працює на сонячному світлі, буде значно зростати протягом наступного десятиліття. Наприклад, Європейський Союз встановив ціль для отримання 32 відсотків енергії з ВДЕ від загальних потужностей до 2030 року.
Майбутнє глобальної енергетики
Окрім цього, нове дослідження охопило сценарії переходу світу до “нульових викидів” – коли усі викиди парникових газів, спричинені діяльністю людства, поглинатимуться екосистемами. В усіх сценаріях попит на відновлювані джерела енергії зростає, а на викопне паливо – поступово слабшає. Це відбувається через збільшення амбітності глобальної кліматичної політики. В свою чергу, пандемія COVID-19 завдала удару по генерації з викопного палива, зменшивши її на 8% у 2020 році.
Досягнути цього було б неможливо без державної підтримки розвитку ВДЕ-генерації. Усвідомлення серйозності кліматичної кризи дає плоди. Протягом останніх 18 місяців розвинуті держави частіше декларують або законодавчо визначають цілі на нульові викиди. До лідерів руху за вуглецево нейтральну економіку належать Великобританія та ЄС. В жовтні цього року Японія пообіцяла досягти нейтральності до 2050 року. Китай планує дістатися рівня нульових викидів до 2060 року.
“Україні важливо не відставати від глобальних трендів, щоб потім не опинитися у позиції “наздоганяючих”. Спланований та справедливий енергетичний перехід має розпочати трансформацію державної економіки на вуглецево нейтральну. Вже зараз через зміну клімату небезпечні погодні явища в Україні почастішали у 2 рази. Необхідні рішучі та амбітні дії з перетворення державного енергосектору на сталий та дружній до клімату. В цьому допоможуть процеси справедливої трансформації вугільних регіонів та підтримка розподіленої ВДЕ-генерації ” , – коментує Анна Богушенко, фахівчиня з питань енергетичної політики ГО “Екодія”.
Контакти для додаткової інформації:
Валентин, 066 545 14 88