Війна руйнує ґрунти України, і вже сьогодні виникає питання, як краще їх відновити і використовувати у майбутньому.
Науковці пропонують взяти під охорону майже 8 тисяч гектарів землі на Харківщині. Цей проєкт спрямований на збереження природи у Барвінківській громаді, яка постраждала від бойових дій.
Про це йдеться у дослідженні впливу війни на стан земель, проведеному на замовлення ГО «Екодія».
Як зазначає фахівець зі збереження екосистем ГО «Екодія» Богдан Кученко, деякі території України настільки забруднені через воєнні дії, що їх подальше використання становить загрозу для людей. Пошкоджені війною землі зазвичай потребують консервації, тобто припинення будь-яких сільськогосподарських робіт і відновлення притаманної для цієї місцевості природної рослинності, яка припинить подальшу деградацію ґрунтів та почне їх відновлювати. Для законсервованих земель можна знайти інше призначення, корисне для екосистем і громади.
«Протягом березня-вересня 2022 року у східній частині Барвінківської громади відбувались бойові дії, які суттєво вплинули на стан ґрунтів, зокрема на ділянки, що використовувались для землеробства. Ці землі можна просто залишити в спокої та з часом перетворити їх на пасовища або ліси, після того, коли їх очистять від вибухонебезпечних предметів», – зазначає фахівець зі збереження екосистем ГО «Екодія» Богдан Кученко.
Як відзначив Богдан Кученко, у Барвінківській громаді лише 669,3 гектарів земель є частиною природно-заповідного фонду – тобто 0,49%. Це значно менше, ніж середня кількість по Україні, яка становить 6,9%. Однак існують проєкти та наукові обґрунтування для створення тут нових природно-заповідних територій, які займатимуть 7850 гектарів.
Наприклад, пропонується створити національний природний парк «Барвінківські степи», який може стати туристичним об’єктом і стимулювати розвиток громади. Більша частина пропонованих до заповідання земель – унікальні українські степи, де можна зустріти понад 50 червонокнижних видів рослин.
«Якщо ці проєкти будуть схвалені і реалізовані, то рівень охорони природи у громаді зросте і наблизиться до середнього показника по всій Україні. Це важливо для збереження природної різноманітності та створення екологічно стійкого майбутнього громади», – додає еколог.
Богдан Кученко зазначив, що згідно з дослідженням, концепція екологоорієнтованого управління землями громади передбачає зонування сільськогосподарських земель на 8 напрямків управління. Впровадження рекомендованих для кожного напрямку заходів дозволить зберегти цінні природні території та відновити деградовані ґрунти.
Результати дослідження «Концепція екологоорієнтованого управління земельними ресурсами Барвінківської громади» також будуть корисними для розробки програми комплексного відновлення та плану розвитку території Барвінківської громади. Зараз тривають консультації Екодії з громадою щодо заходів, які можна запровадити для втілення рекомендації науковців