Всесвітня метеорологічна організація опублікувала свою щорічну заяву щодо стану глобального клімату. Згідно з дослідженнями, минулий рік виявився четвертим найспекотнішим роком за всю історію спостережень. Понад 2 мільйони людей по всьому світу стали вимушеними переселенцями через екстремальну погоду: засухи, повені, шторми.
Наслідки зміни клімату зачіпають не лише Африку, яка найбільше потерпає від посух, чи острівні та прибережні країни, які найсильніше страждають від повеней та ураганів. Їх відчуває на собі і Європа.
- Травень-липень 2018 року стали найсухішими та найспекотнішими за всю історію спостережень у багатьох регіонах Скандинавії та Фінляндії.
- Квітень-вересень були другими найсухішими у Німеччині, що призвело до значних сільськогосподарських втрат.
- Аномальна спека у Центральній Європі наприкінці липня – в серпні була менш потужною, ніж у деякі попередні роки, однак призвела до 1500 смертей.
- Лісові пожежі охопили 25 тисяч гектарів землі у Швеції, зачепили Латвію, Норвегію, Німеччину, Британію та Ірландію, вбили не менше 99 осіб у Греції.
- У 2018 році повені торкнулися 35 мільйонів чоловік.
Крім того, продовжує підніматись рівень моря. За минулий рік він зріс на 3.7 мм, в той час як у попередні роки цей показник сягав 3.1 ± 0.3 мм. Прискорення темпів танення льодовиків та зростання середньорічної температури робитимуть цей процес ще швидшим. І хоча на перший погляд цифри здаються незначними (кілька міліметрів на рік), однак дослідження Екодії показало, що до 2100 року не лише деякі світові острови та узбережжя можуть опинитися під водою, а і велика частина українських прибережних територій. Більше 75 тисяч людей ризикують стати вимушеними кліматичними переселенцями та покинути свої домівки через затоплення внаслідок підняття рівня Чорного та Азовського морів.
Хоча Україну екстремальні погодні явища зачепили менше, ніж інші регіони Європи, але різні області відчули вплив змін клімату у 2018 році:
- Літо 2018 року було одним із найспекотніших у Києві за майже 140 років.
- У Запорізькій області за одну годину випала півмісячна норма опадів.
- В Івано-Франківській області в липні через негоду вийшла з берегів річка Лімниця.
- Посуха охопила 25% України, особливо її південно-східну частину. Найбільше зачепила Запорізьку, Херсонську та Харківську області.
- У центральних областях у вересні відмічалася надзвичайна пожежна небезпека.
І це лише верхівка айсберга (який, на відміну від справжніх полярних льодів, не тане, а лише збільшується з кожним роком). Щоб скоротити темпи глобального потепління та його негативні наслідки, країни світу зобов’язалися зменшувати викиди парникових газів у атмосферу.
Україна, як і кожна країна світу, впливає на глобальну зміну клімату, тому спільно ми мусимо їй протидіяти. Це передбачає, зокрема, і відмову від брудної викопної енергетики, яка є найбільшим джерелом парникових викидів, та перехід на чисті джерела енергії вже до середини цього століття.
Ставай кліматичним активістом і дій з нами, щоб вберегти планету від подальших катастроф.
СТАТИ КЛІМАТИЧНИМ АКТИВІСТОМ!
Контакти для додаткової інформації:
Валентин, 066 545 14 88
Олександра, 068 119 31 03