12 квітня активісти Екодії провели акцію протесту в зоні відчуження. Демонструючи плакат з написом “Одного Чорнобиля Нам Достатньо”, вони протестували проти подальшої роботи 15 діючих атомних реакторів в Україні та будівництва нових.
26 квітня минатимуть 32 роковини Чорнобильської трагедії, найбільшої техногенної аварії в історії людства. Але ця аварія не закінчилася у 1986 році – вона переслідує нас досі. Україна продовжує вкладати величезні гроші на усунення її наслідків. Зокрема, на будівництво арки (нового безпечного конфайнменту) над зруйнованим четвертим енергоблоком, яку звели у листопаді 2016 року, пішло 10 років і витратили 1,5 млрд євро. Лише на поточні потреби ЧАЕС у державному бюджеті на 2018 рік виділено близько мільярда гривень.
Однак арка – це лише перший крок на шляху вирішення проблеми з Чорнобильською АЕС. Попереду розбір старого саркофагу та залишків зруйнованого енергоблоку, вивезення й захоронення радіоактивних відходів. Це мільйони євро і багато років роботи, тонни радіоактивних відходів та значне радіаційне навантаження на працівників станції. Так чи інакше, Чорнобиль з нами ще надовго.
Очевидно, що атомна електростанція в Чорнобилі не єдина. Сьогодні в Україні працює ще 15 атомних реакторів. Всі вони спроектовані, а більшість ще й збудовані, за радянських часів. На сьогодні проектний термін служби для 9 з них уже вичерпано. Кожен із атомних реакторів потенційно небезпечний, адже 100% безпечних АЕС не існує. Чи хочемо ми, щоб подібна трагедія повторилася? Безумовно, що ні. Україні час переходити з атомних на відновлювані джерела енергії, бо, як звучить гасло акції, “Одного Чорнобиля Нам Достатньо”.
Слідкуйте за кампанією Екодії, що присвячена 32-им роковинам Чонробиля, у мережі Facebook та за хештегами #ВимкниАтом, #АтомМирнимНеБуває, #ЧАЕС32, #ТвояЕкодіяВажлива.
За додатковою інформацією звертайтесь:
Головко Ірина
експертка з антиатомних питань
тел. (050) 647 67 00
пошта: iryna@ecoact.org.ua