11 вересня 2020 року Платформа сталого розвитку вугільних міст Донецької області та Державний фонд енергоефективності підписали меморандум про співпрацю.
Документ передбачає допомогу в розробці та реалізації місцевих програм фінансування заходів з енергоефективності для ОСББ. Насамперед, співпраця буде сфокусована на програмі «Енергодім». Такі дії повинні враховувати національний план щодо енергетичної ефективності, зменшення викидів СО2 та виконання Паризької угоди.
Меморандум також передбачає:
- допомогу у створенні центрів консультаційної допомоги для проведення роз’яснювальних заходів щодо впровадження заходів з енергоефективності у житловому фонді;
- підготовку пропозицій щодо удосконалення законодавства в частині впровадження заходів з енергоефективності у житловому фонді;
- створення методичних матеріалів щодо найбільш ефективних шляхів впровадження заходів з енергоефективності. Мова про ОСББ, об’єднані територіальні громади, органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, громадськість.
Зі сторони Платформи свій підпис під меморандумом поставив Олександр Брикалов, міський голова м. Мирнограду. Невдовзі свої копії підпишуть міські голови інших шести шахтарських міст Донецької області, що входять до Платформи сталого розвитку.
За останній рік тема справедливої трансформації шахтарських регіонів нарешті з’явилася на порядку денному українського уряду. У травні 2020 року було створено Координаційний центр з питань трансформації вугільних регіонів, а за рік до того шахтарські міста Донецької області об’єдналися задля забезпечення свого сталого розвитку. Міжнародні фінансові інституції та уряди окремих країн (наприклад, Німеччини) також заявили про готовність допомогти та реалізувати конкретні пілотні проєкти трансформації.
При цьому, справедлива трансформація включає в себе не тільки соціально-економічні аспекти (перекваліфікація шахтарів, розвиток освіти загалом, диверсифікацію місцевих економік тощо), а й питання перебудови енергетичної системи та перехід на відновлювані джерела енергії. Підвалиною такої трансформації має виступати впровадження сучасних енергоефективних заходів.
Зменшення споживання енергетичних ресурсів дозволить не тільки заощаджувати кошти на сплаті щомісячних платіжок, а й уможливить поступове виведення з експлуатації електростанцій на викопному паливі, потужності яких не будуть відповідати реальному попиту на електроенергію. Енергетична трансформація без впровадження всеохоплюючих енергоефективних заходів буде набагато повільнішою та в декілька разів дорожчою.
Нагадуємо, що 21 травня 2019 року представники органів місцевої влади та громадянського суспільства Вугледару, Добропілля, Мирнограду, Новогродівки, Покровська та Селидового уклали Меморандум про партнерство і створили Платформу сталого розвитку вугільних міст Донецької області. В березні 2020 року до ініціативи долучився Торецьк.
Діяльність Платформи підтримується громадськими організаціями Екодія, Луганський обласний правозахисний центр “Альтернатива” та Germanwatch в рамках проекту “Нова енергія – нові можливості для сталого розвитку Донбасу”.
Контакти:
Валентин, 066 545 14 88