ЄС продовжує імпорт сирої нафти, нафтопродуктів та газу з росії на суму приблизно 260 мільйонів євро на день. Загальна сума доходу росії від експорту викопного палива за час війни перевищила 100 мільярдів євро – за оцінкою онлайн-лічильника Центра досліджень енергетики та чистого повітря (CREA), Гельсінкі.
Дані CREA свідчать про те, що загальний обсяг російського експорту викопного палива до ЄС за час повномасштабної війни в Україні впав на 60%. Проте доходи росії скоротилися лише на 30% у порівняння з 2021 роком.
Фактично, росія отримує надприбуток. Це стало можливим через маніпуляції країни-агресорки на енергоринку. Минулого року росія штучно обмежила продаж газу в Європу, що призвело до значного підвищення цін.
«100 мільярдів євро, витрачених на російське викопне паливо, це приголомшливі гроші. Прогнозовані надходження до бюджету України на весь наступний рік у 37 млрд євро бліднуть в порівнянні з цією сумою. І це гроші, життєво необхідні нам для того, щоб захиститися. У вересні Європейська комісія озвучила плани щодо запровадження граничних цін на російське викопне паливо. Та поки плани лишаються планами, ми в Україні щодня втрачаємо десятки життів. Українські дипломати, політики та громадські організації діють тут спільним фронтом, справедливо вимагаючи звести заробіток агресора до мінімуму», – вважає Анна Акерманн, членкиня Центру екологічних ініціатив «Екодія».
Для того, щоб позбавити росію надприбутків, країни Європи та G7 мають запровадити обмеження цін на російське викопне паливо. Вперше цей підхід обговорювався на саміті G7 у липні. І якби граничні ціни були б встановлені, це допомогло би скоротити імпорт з росії на 11 мільярдів євро, що складає 35% від загальної вартості імпорту ЄС за липень-вересень.
А якби країни Європи застосували обмеження на всі російські вантажі з викопним паливом, що перевозяться по світу на бортах європейських або застрахованих у Європі суден, доходи росії скоротилися б іще на 14 мільярдів євро.
Наразі росія сильно залежить від європейської судноплавної індустрії: 49% суден, які перевозили російське викопне паливо за останні 30 днів, належали європейським компаніям, і не менше 59% були застраховані у Європі.
Контакти для додаткової інформації:
Анна Акерманн, aa@ecoaction.org.ua