“Ми раді ділитися досвідом та зацікавлені продовжувати співпрацю, щоб знайти те, що членство у коаліції може зробити для підтримки справедливої трансформації та відмови від вугілля в Україні. Ми можемо працювати разом, щоб досягти цієї мети та заохотити людей долучатися до неї. Те що варто зробити – крім планування вами самої трансформації – це чітко визначити, з чим саме вам потрібна допомога та які рішення вам необхідні. Коаліція створена, щоб бути для вас платформою підтримки” — Джуліа Скорупська, голова секретаріату коаліції Powering Past Coal Alliance.
За співорганізації Екодії, у березні відбулась зустріч представників коаліції Powering Past Coal Alliance (РРСА) з представниками вугільних громад Донецької, Луганської, Волинської та Львівської областей, БФ “RePower Ukraine”, Фонду “Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу”, GIZ та громадських організацій “Центр антикризових досліджень” та “Germanwatch”.
Powering Past Coal Alliance — це об’єднання національних урядів, бізнесів та організацій, що виступають за відмову від вугільної генерації та перехід на відновлювані джерела енергії. Україна увійшла у склад коаліції ще наприкінці 2021 року, коли заявила, що до 2035 року відмовиться від вугілля для державних електростанцій.
Це безпрецедентне рішення, адже в Україні найбрудніші в Європі вугільні потужності, а їхнє закриття стане важливим кроком до модернізації економіки країни. Воно також сприятиме справедливій трансформації регіонів, залежних від вугілля, адже зробить процес переходу на чисту енергетику більш планованим.
Під час зустрічі громади поділилися своїми ідеями та засторогами. Наразі найактуальнішою є невизначеність, що пов’язана з війною та впливом бойових дій. Водночас громади продовжують планувати зміни та, там де це можливо, реалізовувати проєкти, які могли б допомогти їм знайти свою нову роль у процесі справедливої трансформації, та активно діляться своїм досвідом.
Андрій Залівський, Червоноградський міський голова, зазначив: “Індустріальні парки в Україні — це не для всіх. Правила однакові, але такі потрясіння які переживають шахтарські громади, — не переживають інші громади, де теж створюються індустріальні парки. Потрібно бути привабливими для інвесторів, котрі потенційно можуть зайти на територію громади. Бо інакше ніхто до нас не прийде. Зараз ми закінчуємо реєстрацію найбільшого на Львівщині індустріального парку площею у 63 га. Будемо займатися машинобудуванням та переробленням сільськогосподарських продуктів. У нас є досвід виготовлення сидінь для автопрому, а у шахтах працюють чоловіки, які знайомі з роботою, з електрикою – вони могли б перекваліфікуватися. А сг переробка у нашій громаді допоможе виготовляти продукцію на внутрішній ринок, а також це скоротить витрати на її доставлення за кордон”.
У шахтарських громад Донецької області інакші труднощі, що насамперед пов’язані з прямим впливом воєнних дій. “Через війну інші міста тепер приймають наших мешканців, зросла потреба у кваліфікованих спеціалістах, а ми маємо питання як правильно поводитися з цими людьми. Адже ці люди залишилися без домівки, не мають постійної роботи, а ще з ними сім’ї. Мені б дуже хотілося, щоб при трансформації вугільних регіонів це було теж враховано. Це сім’ї, це покоління. Я вважаю, що по закінченню війни нам треба розвивати саме сільське господарство, тому що у нас є землі сг призначення. Але ж людей треба перенавчати, ми б теж хотіли зробити парк сонячних станцій. Ми для цього й у конкурсі брали участь, але ж війна все зруйнувала”, — розказала під час зустрічі з РРСА перша заступниця начальника Селидівської МВА Інна Терещенко.
Представники РРСА також поділились своїм міжнародним досвідом, який є доволі корисним для України. “Коли ми говоримо з учасниками коаліції, вони всі наголошують на важливості планування справедливої трансформації якомога раніше. Це, безумовно, найвідповідальніший вибір і найкращий спосіб побудувати процвітаюче і безпечне майбутнє для постраждалих громад і працівників”, — зазначила Джуліа Скорупська.
Водночас у громад є потреба у чіткому плані справедливої трансформації та допомозі у пошуках фінансування. Ця потреба є особливо гострою через те, що росія продовжує руйнувати українські ТЕС, держава більше не може покладатися на вугільну генерацію. Україні потрібні альтернативи: активне впровадження розподіленої генерації на основі ВДЕ та чіткий план розвитку вугільних регіонів. Наразі триває процес розробки Державної цільової програми справедливої трансформації вугільних регіонів, до якого долучена Екодія, вугільні громади та інші громадські організації. Майбутня Програма допоможе передбачити шляхи розв’язання проблем, що вже існують.
Зустріч організована в межах проєкту «Нова енергія – сприяння діалогу для сталого розвитку українських вугільних регіонів» реалізується партнерськими організаціями – Germanwatch, Центром екологічних ініціатив “Екодія”, Луганським обласним правозахисним центром “Альтернатива” за підтримки Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини у співпраці з Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ)